DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye’de teröristlerin cinayetlerini şiddetlendirmeleri

Suriye’nin güneyinde yer alan Sevida eyaleti sağlık kurumu Başkanı Hesan Amro bir açıklama yaparak, tekfirci IŞİD terör örgütünün Çarşamba günü bu eyalette düzenledikleri saldırılarda şimdiye kadar 215 vatandaş hayatını kaybettiğini, 180 kişi de yaralandığını belirtti.

Çarşamba günü tekfirci IŞİD terör örgütünden bir terörist Suriye’nin güneyinde Sevida kentinin merkezinde meyve pazarında üzerindeki intihar yeleğini patlattı, iki terörist ise intihar yeleklerini patlatmadan önce kentin Maslah semtinde güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi.

Bilindiği üzere Suriye ordusu ülkenin güneyinde teröristlerin işgalinde bulunan bölgeleri kurtarmak için geniş çaplı operasyon başlattı ve şimdiye kadar da bu bölgelerin %90 kadarını teröristlerden temizlemeyi başardı.

Ancak şimdi teröristlerin Batılı devletler ve korsan İsrail’in artan destekleri ile yeniden saldırıya geçerek cinayet işlemeleri, teröristlerin hamilerinin bu canileri yeniden ihya etme yönünde yeni girişimleri başlattıklarını ve bu zümreden siyasi hedeflerine ulaşmak için birer koz gibi yararlanmak istediklerini gösteriyor.

Bu konuda Fuat El Vadi Suriye’de yayımlanan Es’sora gazetesinde yayımladığı makalesinde teröristlerin askeri hezimetlerini siyasi zaferle telafi etmeye çalıştıklarını, fakat bu hedeflerinde de başarısız olduklarını belirtti.

Suriye’de tekfirci terör örgütleri son aylarda ağır yenilgilere uğradı ve şimdi panik ve dehşet ortamı yaratarak kendilerince gövde gösterisi yapmaya ve kamuoyunu Suriye’nin güneyinde uğradıkları ağır hezimetlerden saptırmaya çalışıyor. Oysa Suriye ordusunun Batılı devletler ve bölgedeki irticai Arap rejimlerce desteklenen teröristlere indirdiği darbeler bu canileri şiddetle zayıflatmıştır. Bu durum tabi ki teröristleri daha da hüsrana uğratmıştır, nitekim son kör terör saldırılarını da bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

Gerçekte Suriye’de teröristler uğradıkları ağır hezimetlerin ardından tam bir moral çöküşü ile karşılaşmıştır. Üstelik son kör terör saldırıları da bu canilerin şaşkına döndüklerini ve tam olarak yok olma noktasına yaklaştıklarını ortaya koyuyor. Bu durum doğal olarak teröristlerin elebaşılarını ve hamilerini de panikletmiştir. Bu şartlarda gözü dönmüş teröristler sağa sola kör saldırılar düzenleyerek içinde bulundukları çıkmazdan çıkış yolu arıyor. Bu konu aynı zamanda teröristlerin hamilerini de siyasi istişarelerini ve askeri müdahalelerini arttırarak teröristlere yardım etmeye yönelttikleri anlaşılıyor. Nitekim son günlerde terör hamilerinin Suriye topraklarına askeri tecavüzlerinde de bir artış gözleniyor. Bu doğrultuda siyonist rejim İsrail Suriye savaş uçaklarını ve Suriye ordusunun mevzilendiği noktaları hedef alarak teröristleri rahatlatmaya çalıştığını gösteriyor.

Gerçekte tekfirci IŞİD terör örgütünün Suriye’nin güneyinde cinayetlerini şiddetlendirmesi hangi sebepten ötürü olursa olsun bu saldırıların ve artan cinayetlerin aslında beşeri camianın tümüne yönelik ciddi bir tehdit olduğu belirtilmelidir. Hal böyleyken uluslararası camia bir çok şey yapabilir. Uluslararası tekfirci teröristlerin işlediği cinayetleri soykırım ilan ederek bir yandan teröristlerle savaşan Suriye’nin yasal yönetimine destek verebilir ve öbür yandan teröristlerin hamilerine desteklerinden el çekmeleri için ciddi baskı uygulayabilir.

Unutmamak gerekir ki Batılı zorba devletlerin, korsan İsrail ve bölgedeki bazı irticai Arap rejimlerin her türlü mali ve askeri desteklerinden yararlanan ve dünyada barış ve istikrarı hedef alan bu örgütlerin önüne geçilmediği takdirde daha fazla beşeriyete karşı cinayet işleyecekleri kesindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı