DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye’de yeni kabine onaylandı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad, İmad Muhammed Diyb Hamis başkanlığındaki yeni hükümetin teşkilini öngören 2016/203 sayılı kararnameyi onayladı.

Kararname gereğince Hamis başkanlığında teşkil edilen Suriye Arap Cumhuriyetinin hükümeti başbakan ve 31 bakandan oluşmaktadır.

Hamis 22 Haziran’da Cumhurbaşkanı Beşşar Esat tarafından yeni kabineyi oluşturmak için görevlendirilmşti.

13 Nisan tarihinde yapılan Halk Meclisi seçimlerinden sonra anayasa ve kanunlar kapsamında Vail el Halaki başkanlığındaki hükümet, işleri yürütme kabinesi sıfatını kazanmıştı.

Son iki hükümette Elektrik Bakanı görevinde bulunan Hamis, 1961 yılında Şam Kırsal kesiminde doğdu. 1981 yılında Şam Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. 1987-2005 yılları arasında Elektrik Enerjisi Yatırım ve Dağıtım Genel Kurumuna bağlı farklı müdürlüklerde görev yaptı. 2005-2008 yılları arasında ise Şam kırsal kesimi Elektrik Genel Şirketi Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 2008 yılından beri Elektrik Enerjisi Yatırım ve Dağıtım Genel Kurumu Genel Müdürü olarak görev yaptı. Hamis, evli olup iki kız, bir erkek toplam üç çocuğu bulunuyor.

1977 yılında Baas (Diriliş) Partisine katılan Hamis; 2013 yılında partinin merkez kurulu üyeliğine seçildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı