DÜNYASuriye

Suriye’deki geçici ateşkes İran meclis komisyonunda ele alındı

İran dışişleri bakanının Arap ve Afrika işleri yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran İslami Şura Meclisi dış siyaset ve milli güvenlik komisyonunda Suriye’de geçici ateşkesin ele alındığını söyledi.

Abdullahiyan, dün komisyonda Suriye’de geçici ateşkesin ele alındığını belirtirken, silahlı muhalif grupların geçici ateşkesle ilgili durumlarını, Amerika, Rusya ve Uluslararası Koalisyon güçlerinin kontrolündeki merkezlere bildirdiklerini ve bu durumun da çatışan grupların tanınması ve belirlenmesi işini kolaylaştıracağını söyledi.

Emir Abdullahiyan, ateşkesi, Suriye’de nefes almak için bir fırsat olarak nitelerken, bu ateşkesin Suriye ordusu için bir fırsat olduğu kadar muhalif ve silahlı gruplar için de tutumlarını gözden geçirmeleri için bir fırsat olduğunu söyledi.

Abdullahiyan, Cenevre’de yapılacak bir sonraki görüşmelerden hedefin, Suriye’de geçici hükümetin üyelerinin belirlenmesi olacağını belirterek, Cenevre müzakereleriyle ilgili ön görüşmelerin ikili ve çok boyutlu olarak başladığını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, Türkiye, Arabistan, Katar ve Amerika’nın konumlarının Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad’a darbe indirmek olduğunu belirterek, İran’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve hakimiyetine destek verdiğini ve Suriye’de her türlü siyasi gelişmenin Suriye halkının onayından geçmesi ve bunun da barışçı yoldan yapılması gereğine inandığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı