DÜNYAMEDYA ANALİZ

Suriye’deki kaosun nedeni Batılı ülkeler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusunda Batılı ülkelerle sert ifadelerle yüklendi. Dışarıdan müdahaleye karşı olduklarının altını çizen Putin, “Suriye ve bir çok ülkede yaşanan kaosun nedeni Batılı ülkelerdir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın Suriye de dahil olmak üzere birçok ülkede kaos ortamı yarattığını savundu.

Rusya’nın Riazan bölgesi temsilcileriyle bir araya gelen Putin, Suriye kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Batılı ülkelerin Suriye ve birçok ülkede kaos ortamı yarattığını savunan Putin, Ortadoğu ülkelerinin daha iyi bir duruma gelmesini istediklerini ancak bunun güç kullanarak ya da dışarıdan yapılacak dayatmalarla olmaması gerektiğini belirtti.

Günümüzde Ortadoğu coğrafyasında yaşananları değerlendirirken, Roma İmparatorluğu’nun Kartaca’yı işgalini örnek gösteren Putin, ”Eğer bugün aynı senaryo tekrarlanırsa bu çok talihsiz bir durum olur. Bana göre, bu tür bir süreç başladı. Güçlü devletler kendi kurallarını zayıf devletlere dayatmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

LAVROV: ESAD’I KABUL ETMEYECEĞİZ

BM Genel Kurulu 67’inci dönem toplantıları için New York’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptığı ABD medyasına yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın Rusya’ya sığınmasının söz konusu olmadığını ve böyle bir durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘BIRAK’ DEMEYECEĞİZ’

Esad’ın görevi kendi isteğiyle bırakması gerektiğine işaret eden Lavrov, şöyle devam etti:

“Esad’a görevini bırakmasını söylemeyeceğiz. Ama bu, onun vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüzden değil. Eğer Esad görevini bırakmaya karar verirse, bu onun kendi kararı olacaktır. Suriye demokratik, özgür ve azınlıkların haklarını koruyan bir devlet olduğu sürece, bizim için kim tarafından yönetileceğinin bir önemi yok.”

MEZHEP SAVAŞI TEHLİKESİ

Suriye krizinde gelinen son noktayı da değerlendiren Lavrov, krizin bir din-mezhep savaşına dönüşebileceği uyarısında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı