DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye’den BM Temsilcisi “De Mistura”ya ağır eleştiriler

Şam’da gerçekleşen bir toplantıda konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, “Suriye’nin Anayasası bizzat kendi ülkemizin içinde oluşturulabilir ve herkes buna saygı duymalıdır; dünyanın en modern yasalarından biri olan bu yasanın ise maddeleri göz ardı edilemez” ifadelerinde bulundu.

Mikdad sözlerini şu şekilde sürdürdü: Suriye, krizin çözümüne yönelik gereken işbirliğini yapmaya çalışmıştır ve Cenevre ile Astana süreçleri bunun açık örnekleridir. Ancak bazı ülkeler bu konferanslardan siyasi bir çıkar elde etmeye çalışıyorlar. Zira askeri açıdan hezimete uğramış durumdalar.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı ilaveten, “BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bulunduğumuz ayın sonunda Suriye’de yapılması planlanan ulusal diyaloğun gerçekleşmesi için yükümlü olduğu görevlerini ciddi ve tarafsız bir şekilde yerine getirmedi ve tabii ki bu konu Suriye devleti için pek de şaşırtıcı olmadı çünkü de Mistura ile destekçileri krizin siyasi yollardan çözülmesi yönünde pek ciddi görünmüyorlar” diye konuştu.

Suriyeli diplomat konuşmasına şunları da ekledi: De Mistura’nın bir tek Suriye Temsilciler Konferansı’na katılmak ile yetinmesi, sorumsuz bir girişim olarak üstlendiği görevlere de tamamen terstir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı