DÜNYAHABERLER

Suriye’den Çekileceğini İddia Eden ABD Yeni Bir Üs Kurdu

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada; Amerika’nın IŞİD’i Suriye’de yenilgiye uğrattığını ve Amerika askerlerinin tamamının Suriye’den çıkacağını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi cuma günü yaptığı açıklamada; ABD’nin Suriye’den çekileceği iddiasının aksine ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun Deyr ez Zor’da askeri bir üs kurduğunu ve buraya Irak’ın Kürdistan bölgesinden lojistik teçhizat, silah ve yakıt intikal ettirdiği iddiasında bulundu.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, onlarca kamyon; uçak ve askeri araç yakıtı, silah, askeri malzeme ve lojistik araç Amerikan özel üssüne taşıdığını açıkladı.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi; Amerika’nın bu üssü 20 Aralık’ta tesis ettiğini belirtti.
Bu askeri üssün Fırat Nehri’nin doğu kıyısında IŞİD terör örgütü üyelerince işgal edilmiş Hajin bölgesinin yanında YPG güçlerinin kontrolü altında bulunan bir bölgede inşa edildiği bildirildi.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi; Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlemeyi hedeflediği operasyona karşılık vermek amacıyla YPG güçlerinin bu bölgeyi terk ettiğini ilan etti.
Rusya Devlet Başkanı Putin, Washington’un kararına gösterdiği tepkide; halihazırda Amerikan güçlerinin Suriye’den çıkmasına yönelik hiçbir işaretin olmadığını söyledi.
Putin, Amerika’nın aynı şekilde Afganistan’dan da çıkacağını açıkladığını fakat henüz bu olayın gerçekleşmediğini belirtti.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; Türkiye’nin önümüzdeki günlerde Fırat’ın doğusuna teröristleri bölgeden temizlemek amacıyla bir operasyon düzenleyeceğini ilan etti.
YPG güçleri Amerika’nın bu kararını; “ABD bizi sırtımızdan hançerledi” şeklinde değerlendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı