DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye’den Çok Önemli Açıklama

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, ülkesinin 2’nci Cenevre Konferansı’na katılacağını açıkladı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Irak’ın başkenti Bağdat’a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye krizine siyasi çözüm bulunması amacıyla düzenlenecek 2’nci Cenevre Konferansı’na katılma kararı aldıklarını bildirdi. Muallim, Başbakan Nuri el-Maliki ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmeden sonra iki ülke Dışişleri Bakanları ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye krizine siyasi çözüm bulunmasına yönelik girişimlere değinen Zebari, “Suriye’deki sorunun çözümü için uluslararası bir konferansın düzenlenmesi ve 2’nci Cenevre Konferansı için harcanan uluslararası diplomatik çabaları ele aldık. Biz, bu konferansı destekliyoruz. Suriye’nin komşuları bu konferansta hazır bulunacak.”

“Suriye hükümeti çözümün diyalog olduğuna inanıyor”

Irak temasları hakkında bilgi veren Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ise Başbakan Maliki ve Dışişleri Bakanı Zebari ile yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme imkanlarını ele aldıklarını söyleyerek şunları ifade etti:

“Suriye’deki olaylarla bağlantısı bulunan bölge ülkelerinin Irak’ta terörü desteklediğini bildirmek için Bağdat’a geldik. Başbakan Maliki ve Dışişleri Bakanı Zebari’ye Cenevre’de önümüzdeki Haziran ayında yapılması planlanan konferansa Suriye hükümetinin prensipte katılma kararını ilettim. Suriye’nin bu kararı karşısında memnun olduklarını gördüm. Suriye hükümeti, ülkede krizin başlangıcından beri en iyi çözüm yolunun Suriye toplumunun arasındaki diyalog olduğuna inanıyor.”

Öte yandan Zebari, bir soru üzerine Irak’ın da 2’nci Cenevre Konferansı’na katılacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı