DÜNYASuriye

Suriye’den Türkiye’ye masaya gel çağrısı

Suriye’nin Türk F – 4 savaş uçağını düşürmesinin sebeplerinden birinin Ankara ile diplomatik müzakere kanallarını açmak olduğu belirtildi. Yeni Mesaj’a konuşan Suriyeli analistler, “Suriye, Türkiye ile arasında ihtilafları ve sorunları görüşmek için Ankara ile masaya oturmak istiyor. Sorunların başında da Türkiye’nin Suriye’de rejimi devirmek için çaba gösteren silahlı isyancılarla muhalif siyasetçilere verdiği destek geliyor. Ankara, isyancılara desteği keserse; Şam yönetimi Türkiye’den özür de diler, Türkiye’ye ve pilotların ailelerine tazminat da öder. Aksi takdirde uçağın düşürüldüğü günden bu yana geçen 6 günde olduğu gibi geri adım atmaz” görüşünü seslendirdiler.

Nitekim Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Resmi Sözcüsü Cihad Makdisi; Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, gerçeklerin tam bir şekilde ortaya çıkarılması için Suriye’nin Lazkiye’de olay yerine gelerek incelemelerde bulunacak ortak askeri bir komisyonun teşkil edilmesi önerisinde bulunduğunu açıklamıştı.

Fakat Türkiye’nin bu öneriye hiç bir cevap vermediğini söyleyen Makdisi; enkaz arama ve kurtarma çalışmalarının iki taraf arasındaki saha koordineli işbirliği ile devam ettiğini ifade etmişti. Makdisi, Suriye’nin kesinlikle Türkiye’ye yönelik kötü niyeti olmadığının altını çizmişti. Makdisi, Türkiye’ye hiç bir şekilde hizmet etmeyen politikalarında Türk halkını kendi arkasına almaya çalışan Türkiye hükümetinin tutumlarına rağmen Suriye ve Türkiye halkları arasında hala dostluk ve sevgi ilişkilerinin bulunduğuna vurgu yapmıştı. Türkiye ise Suriye’nin uzattığı zeytin dalına şu ana kadar balta darbesi indirmeyi tercih etti.

NATO’nun gücü bu kadar

Türkiye ise Suriye ile masaya oturmak yerine çareyi surette dost, gerçekte düşman olan batı kampında arıyor. Ancak geçmişte olduğu gibi Suriye’nin uluslararası kuruluşlarda hamiliğine soyunan Rusya ve Çin’den tırsan NATO, önceki günkü toplantısında “Suriye’yi kınamak”la yetindi. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargâhında Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’in başkanlığında 2 saate yakın toplantı yapan 28 ittifak üyesinin daimi temsilcisinin onayladığı ortak açıklamada, Suriye güya şiddetle kınandı! Rasmussen ise, “NATO’nun güvenliği ayrılmaz bir bütündür. Türkiye ile güçlü dayanışma içindeyiz” demekle yetindi. Rasmussen, Türk askeri uçağının düşürülmesi konusunda yapılan toplantıda, ittifak üyelerinden her hangi birine yapılan saldırının üye ülkelerin tamamına yapıldığını belirleyen 5. maddeyi tartışmadıklarını söyledi. NATO, Suriye’nin Türk uçağını düşürürken “uluslararası normları ihlal ettiğini” kayıtlara geçirdi. Genel Sekreter Rasmussen, “Beklentim kesinlikle böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağı yönündedir” dedi.

Rasmussen, Suriye’nin gelecekte bu tür olayların tekrarlamasından kaçınmak için zaruri tüm adımları atmasını beklediğini ifade etti. Türkiye’nin uçağımızın düşürüldüğü andan itibaren bugüne kadar Batı kampından aldığı en büyük destek bu: Kınama… Kanayan yaraya kınama!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. suriyeden kesinlikle türkiyeye zarar gelmez ne gelirse batıdan zarar gelir onun içindirki çok dikkatli olmamız gerekir batıyı lanetliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı