HABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Suriye:Kimyasal Silah Konusunda Uzman Bir Soruşturma Heyetinin Oluşturulmasını Talep Etti

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; Suriye Arap Cumhuriyeti hükümetinin BM genel sekreterinden teröristlerin Halep kırsalının Han el-Asel Bölgesinde kimyasal silahlar kullanmaları olayını soruşturacak uzman, bağımsız ve tarafsız teknik bir heyet oluşturmasını talep ettiğini açıkladı.

Bu arada Suriye 08-12-2012 tarihinde BM genel sekreterine; Suriye hükümetinin kimyasal silahlar kullandığı iddialarında bulunmak için, terör ve teröristleri destekleyen bazı devletlerin bu teröristlere kimyasal silah temin etme ve bu silahları kullanmaları tehlikesinden uyarmıştı.

Suriye; silahlı terör gruplarının 19 Mart sabahı Halep iline tabi Han el-Asel Bölgesinde kimyasal maddeler içeren bir füze kullanmaları olayına ilişkin ayrıntılı bir mektubu BM genel sekreteri ve uluslararası güvenlik konseyine göndermişti.

Mektupta uluslararası toplumdan bu terör grupları ve destekleyici devletlere karşı önleyici icraatlarda bulunması talep edilirken, Suriye’nin halkını koruma ve uluslararası kararlara bağlı kalma kararlılığı ifade edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı