DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye’li Aileler Topraklarına Geri Dönüyor

Terör örgütleri ve işeverenleri kimi yabancı güçlerin verdikleri vaatlere kanarak Homs Kentinin Vaer Semtinden çıkan ailelerin bir kısmı Halep kırsalının kuzeydoğusu Cerablus Bölgesinde gittikleri yerlerde insanlık dışı koşullara tanık olmaları ve vaatlerin sahteliğini görmeleri ardından Vaer Semtindeki evlerine dönmeye devam ediyor.
Homs Valiliğinde bir kaynak SANA’ya açıklamalarında; daha önce uzlaşma anlaşması kapsamında Cerablus’a giden ailelerden 6 ailenin bugün Vaer Semtinde evlerine döndüklerini belirtti. Kaynak söz konusu ailelerin gittikleri Cerablus Bölgesindeki kamplarda insanlık dışı bir muamele gördüklerini, daha önce terör örgütleri ve işverenlerinden aldıkları vaatlerin gerçekle ilgisi olmadığına tanık olmaları ardından Vaer Semtine dönme kararı aldıklarını ifade ettiklerini aktardı.
Cerablus Bölgesindeki kamplarda Vaer Semtine dönmek için can atan yüksek sayıda ailelerin bulunduğunu belirten aileler; terör örgütleri ve sahiplerinin geri dönüşü engellemek için ailelerin saflarında asılsız spekülasyonlarla korku yaymaya çalıştıklarına dikkat çekti. Aileler terör örgütlerin yanı sıra Türkiye ve Suudi Arabistan rejimlerinin kamplarda bulunan Suriyelilerin durumlarıyla adeta siyasi ticaret yaptıklarını vurguladılar.
Vaer Semtinde silahlarını teslim etmeyip Cerablus’a gitmek isteyen vatandaşlardan yüzlercesi gittikleri yerlerde insanlık dışı koşullara tanık olmaları ardından devletin yardımlarıyla semte geri döndüler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı