DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Suriye’li bakandan çarpıcı tespitler. “Suriye’de meydana gelen yıkımda kimler sorumlu ?”

 Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat Suriye’de meydana gelen yıkımda çıkarı olanın İsrail olduğunu belirtti.

Mikdat Lübnanlı el Bina Gazetesinin bugünkü sayısında ‘Kiralık Tüfek.. Suriye’ye Yönelik Terör Savaşına Homs ve Dera’dan Cevap’ başlığı altında yayınladığı makalesinde; İsrail ve müttefiklerinin Suriye’de ölüm, yıkım, tecavüz, suikast ve her türlü vahşeti işleyen kiralık terör araçlarına silah temin ettiklerini, kimi Arap rejimlerinin de bu planlara aracı ve finansör olduklarını belirtti.

Mikdat Suriye ve halkının düşmanlarının terör çeteleri aracılığı ile Suriye’de her şeyi hedef almalarıyla çocukları da terör eylemlerinde kullandıklarını, dini çarpıtıp ‘cihat nikahı’ yaptıklarına dikkat çekti.

İsrail ve müttefikleri tarafından terör gruplarına klasik silahlar takdim etmenin garip olmadığına dikkat çeken Mikdat; Türkiye ve Suudi Arabistan rejimlerinin son olarak ABD istihbarat birimleriyle birlikte kiralık ve tekfirci terör çetelerine kitle imha silahları sayılan kimyasal silah temin ettiklerine vurgu yaptı.

Suriye’de krizin başlamasından önce gerekli plan ve hazırlıkların yapıldığına dair kanıta gerek olmadığını belirten Mikdat; 2011 Mart ayında olayların başlamasından önce ABD istihbaratı ve taşeron devletlerin Suriye’de kaos ve şiddet için gerekli silahları hazırladıklarını bilindiğini belirtti. Mikdat kriz öncesinde silahların temin edildiğini, gösteri için insanların satın alındığını, gerçekleri çarpıtacak ve olayları abartacak dezenformasyon medya araçlarının belirlendiğini, insanları katledecek tetikçilerin de hazırlandığını ifade etti.

Mikdat teröristlerin krizin başından beri patronlarının direktifleriyle insanları öldürüp kanlarıyla ticaret yaptıklarını ifade etti.

Suriye’nin devlet ve halk olarak yıkılıp parçalanması amacıyla ABD, İsrail ve müttefiklerinin her yola başvurduklarına dikkat çeken Mikdat; bu amaçla Kaide Örgütü ve Suriye’deki kollarını da kullanmalarının tuhaf olmadığına dikkat çekti.

Mikdat ABD ve İsrail’in bunun için tekfirci terör çetelerine destek verip Libya, Suudi Arabistan ve daha başka devletlerde cephane kapılarını ardına kadar bu terör çeteleri için açtıklarını belirtti.

Mikdat Libya ve Suudi Arabistan’dan Türkiye, Ürdün ve Lübnan’a, oradan da Suriye’ye geçirilen silahların ne derecede büyük miktarda olduklarına dikkat çekti.

Bakan Yardımcısı Mikdat Suriye ve halkının düşmanlarının insan hakları ve demokrasi davulları çalmalarına eş zamanlı olarak Suriye’de insanlık dışı savaş suçları işlediklerini, insan haklarına ihlallerinin eşi benzeri olmadığını ifade etti.

Suriye’nin 18 Mart 2011 tarihi öncesinde diğer devletlerin kıskandığı bir kalkınma, güvenlik ve istikrara sahip olduğuna vurgu yapan Mikdat; ABD, İsrail ve taşeronlarının günümüzde insan hakları, demokrasi ve benzeri değerlerden söz etmelerinin çelişkilerine vurgu yaptı.

Mikdat her şeye rağmen Suriye halkının muhtelif kesimlerinde meydana gelen bilince dikkat çekerken, Suriye’nin kahraman ordusu ve halkının yurtseverliği ile teröre karşı savaşında büyük bir zafer elde edeceğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı