Suriye

Suriyeli Eski Bakan:Reyhanlı Patlaması Suriye’ye saldırının alt yapısının hazırlanması amacını taşımaktadır

Suriyeli eski bakan, Suriye yönetiminin Reyhanlı kasabası patlamasına karışmakla suçlanmasının, Suriye’ye yönelik askeri bir saldırının alt yapısının hazırlanması amacıyla Ankara tarafından siyasi bir koz olarak kullanıldığını bildirdi.

Suriyeli eski bakan Mehdi Dahlallah, dün el-Alem televizyonuna verdiği demecinde, Lübnan eski başbakanlarından Refik Hariri’nin öldürülmesi ve hemen ardından Suriye hükümetinin bu terör olay sorumlusu olarak suçlanmasına temasla, aradan geçen 8 yıl sonra Suriye’nin bu olayla en ufak bir ilgisinin bulunmadığının anlaşıldığını ve Suriye’nin kesinlikle terör olaylarına karışamayacağını söyledi.

Mevcut sürecin Suriye ve Türkiye halkları ve devletlerine kesinlikle bir yararının bulunmadığını hatırlatan Suriyeli bakan, yurt dışındaki muhaliflerle Şam’la anlaşmazlıkları bulunan bazı Arap yönetimlerinin Suriye ordusunun yok edilmesi amacıyla Suriye’ye dış müdahale yapılmasını istediklerini söyledi.

Mehdi Dahlallah, Reyhanlı patlamalarının, Türkiye hükümetini Suriye çatışma bataklığına sürüklemek isteyen çevrelerin olduğunu belirterek Türkiye yetkililerinin, bu olayın sorumlusu teşkilatın Suriye ile irtibatta olduğu yolundaki suçlamalarını ise reddetti.

Mehdi Dahlallah, patlamanın bulunduğu bölgede yaşayan Türkiye halkının büyük kesiminin Suriye hükümetine destek verdiğini ve hemen hemen her gün Ankara hükümetinin Suriye politikaları aleyhinde bu bölgede gösterilerin düzenlendiğini ve bunun için de böyle bir patlamanın Suriye hükümeti için bir yararının olacağının düşünülemeyeceğini söyledi.

Suriyeli bakan terörizmin artık sınır tanımadığını ve tüm sınırlara nüfuz ettiğini bunun hakkında ise Suriye hükümeti tarafından daha önceden uyarılı yapıldığını söyledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı