DÜNYASuriye

Suriyeli muhalifler Beşşar Esad karşısında diz çöktü

Suriyeli muhalifler İstanbul’da bir açıklama yaptı. Suriye Dönüş Projesi üzerinde çalıştıklarını açıklayan muhalifler, kalıcı çözüm için Suriye devleti ile görüşebileceklerini söyledi. Bu açıklama Suriyeli muhaliflerden “geri adım” şeklinde yorumlandı.

Suriyeli Muhalifler, Gaziantep’te kaosa neden olan olaylardan sonra İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. Cenevre görümelerinde uzlaşmaya yanaşmayan muhalifler geri adım attı, kalıcı çözüm için Suriye Cumhrubaşkanı Beşşar Esad ile masaya oturabileceklerini söyledi.

Mualifler adına açıklamayı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Türkiye Temsilcisi Halid Hoca yaptı. Hoca, çözümün ilk adımı için “Suriye Dönüş Projesi” üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Projenin hayata geçebilmesinin şartı ise Suriye’de güvenli bölgelerin oluşturulması. Ancak muhaliflerin güvenli bölge olarak adalandırdığı yerlerin bir kısmı IŞİD’in, bir kısmı da PYD’nin elinde.Bunun için de uluslararası destek istediler.Suriyeli Muhaliflerin bu açıklaması, büyük bir geri adım olarak yorumlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı