DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Suriyeli muhalifler Erdoğan’ı savaş suçlusu olarak şikayet etti

Suriye’de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin yurtdışındaki Genel Koordinatörü Heysem El Menna, Tayyip Erdoğan’ı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikayet ettiğini açıkladı.

ABD’nin Şikago Eyaleti’nde Suriyeliler ile bir araya gelen El Menna, “Erdoğan’ı Suriye’ye terörist sokmakla itham ediyorum. Elimde yeterli bilgi ve belgelerim mevcuttur” diye konuştu. Uzun yıllardır Batı’da Suriye’deki öncü muhaliflerden kabul edilen Menna’nın bu şikâyeti uluslararası düzlemde AKP iktidarını önemli ölçüde sıkıntıya yol açacak.

Erdoğan Suriye’de silahlı terör gruplarına destek veriyor

El Menna, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Biz siyasi çözüm islemeyen kesimlerle kavga halindeyiz. Amacımız, Suriye’de silahlı terör gruplarına destek veren bölgesel devletlerin meşruiyetlerini sorgulamaktır.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden beklentimiz, Suriye’deki silahlı terör gruplarının yok edilmesi için bizim siyasi projemize destek vermelerini sağlamaktır. Daha önce de, El Nusra cephesinin terör listesine alınması için çok büyük uğraşılar veren bendim. Seçimlerden önce Erdoğan, Suriye konusunda sadece Suriye muhalefetinin yanında duruyordu. Hükümetini kurduktan sonra terör gruplarına aleni destek vermeye başladı. Bundan dolayı Türkiye’yi hiç ziyaret etmedim. Avrupa Birliği misali bir bölgesel birlik yerine Erdoğan hükümeti bölgemiz için tahripkâr ve yayılmacı zihniyeti taşımaktadır.”

Suriye’nin, AKP iktidarını “teröre destek veren ülke” olarak BM’ye şikâyet etmesinin ardından bu dava Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında uluslararası düzlemde ikinci başvuru özelliği taşıyor. Suriye’de hem birbirleriyle hem kendi içlerinde kavgalı halde olan El Kaide ile Katar ve AKP güdümündeki sözde muhalefet dışında Batı’da kabul gören Suriye muhalefeti konumunda bulunan Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin bu başvurusu AKP’nin başını daha fazla ağrıtacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Zamanlama açısından ikinci önemli konu, Suriye’de siyasal çözümün ele alınacağı 2. Cenevre Konferansı konusundaki hazırlık döneminde bu başvurunun yapılıyor olması.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı