DÜNYAHABERLERSuriye

Suriyeli muhaliflerin saflarında şaşkınlıkların devam etmesi

Suriyeli muhaliflerin kurduğu ittifakın sürekli siyasi hezimetlerinin ardından ittifakın Başkanı Riyad Seyf istifa etti.

Riyad Seyf twiter hesabında istifası hakkında yaptığı açıklamada, sağlık durumu kötüye gittiğini ve artık ittifakın başkanlığının gerektirdiği görevlerini yerine getiremediğini belirtti. Seyf, bu yüzden istifa ettiğini ve yeni başkanın seçilmesine başarı dileğinde bulunmak istediğini kaydetti.

Seyf bu ittifakın 6. Başkanıydı ve Mayıs 2017’de seçilmişti.

Gerçekte Suriyeli muhaliflerin kurduğu sözde milli ittifakın başkanları art arda ve kısa aralıklarla istifa etmeleri ve istifa gerekçeleri olarak da türlü bahaneleri ileri sürmeleri, söz konusu sözde ittifakın Suriye’de askeri ve siyasi sahalarda uğradığı hezimetlerin ardından ittifak içinde ihtilafların tırmandığı ve kritik bir atmosfer hakim olduğunun işaretidir.

Suriyeli muhaliflerin kurduğu sözde ittifakın içinde üyeleri arasınndaki ihtilaflara ve özellikle Suriye’de askeri ve siyasi sahalarda uğradığı hezimetlerin ardından yeni bir Başkan seçiminde de zorluk çekeceği anlaşılıyor.

Aslında Suriye’de tekfirci IŞİD terör örgütünün işi bitmesi ve bu örgütün Suriye’de son kalesi olan Bu Kemal kenti de kurtarılması ve diğer tekfirci terör örgütlerin hezimeti için de geri sayımın başlaması Suriye’de geniş siyasi yankıları beraberinde getirdi. Nitekim siyaset çevreleri bu gelişmeleri Suriye’de tekfirci teröristlerin hezimetinin artçı depremleri olarak değerlendiriyor. Bu artçı depremlerden biri de Suriye yönetimine karşı çıkan muhaliflerin saflarında yaşanan çatlaklardır.

Suriye krizi bilindiği üzere 2011 yılında ve Amerika, Arabistan, İsrail ve Batılı ve Arap müttefiklerinin destekledikleri terör örgütlerinin geniş çaplı saldırıları ile başladı. Bu operasyonun amacı ise bölgede dengeleri siyonist rejim İsrail lehine değiştirmekti. Ancak Suriye ordusu ve halk güçleri direniş ekseninin yardımları ile son aylarda tekfirci teröristlere ağır darbeler indirmeyi başardı. Ancak teröristlerin aldığı ağır darbeler kendi aralarında çatlakların ve çatışmaların şiddetlenmesine yol açtı. Hali hazırda Suriye’de onlarca muhalif terör örgütü türlü adların altında ve çeşitli komplocu ülkelerin himayeleri ile Suriye milleti ve devleti ile savaşıyor. Ancak son zamanlarda bu örgütlerin uğradığı hezimetlerin onlarla hamileri arasında da anlaşmazlıklara yol açtığı anlaşılıyor.

Bu arada Suriyeli muhaliflerin kurduğu sözde milli ittifak da Arap Batı ittifakından aldığı onca mali, siyasi ve askeri ve propaganda desteğine karşın hem askeri sahada bozguna uğradığı ve hem siyasi arenada ihtilafa düştükleri gözleniyor.

Bu çerçevede geçenlerde bu ittifakta yer alan muhalif gruplardan biri ittifaktan çekildiğini açıkladı. Yerel koordinasyon komiteleri adı ile bilinen bu grup, ittifaka yazdığı mektupda bu ittifakın tamamen kişisel hedeflere hizmettiği ve bu yüzden gerekli salahiyetten yoksun olduğunu belirtti.

Her halükarda Suriye’de muhaliflerin arasındaki ihtilafların askeri sahaları aşarak siyasi sahalara da sıçradığı anlaşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı