Suriye

Suriyeli mülteciler polisle çatıştı

Kahramanmaraş’ta Suriyeli mülteciler, yardımların yapılmadığı gerekçesiyle polisle çatıştı.

Türkiye’nin nur topu gibi bir sorunu daha oldu! Hatay ve Kahramanmaraş’taki Suriyeli sığınmacılar ile polis bir kez daha karşı karşıya geldi. Tüm ihtiyaçları Türkiye tarafından karşılanan Suriyeli sığınmacılar, Kahramanmaraş’ta kendilerine yardımların ulaştırılmadığını iddia ederek polisi taşladı.

Doğukent Mahallesi’ndeki çadır kentte toplanan bir grup Suriyeli, giyim yardımlarını alamadıklarını öne sürüp, çadır kentin girişine kadar yürüyüş yaptı.

 

Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen dağılmayan ve yemek arabasının çadır kente girmesine izin vermeyen Suriyeliler, polise taş attı.

 

Polisler Yaralandı

 

Bu sırada çıkan arbedede atılan taşlar nedeniyle 2 polis memuru ve bir Suriyeli yaralandı. 112 Acil Servis ekiplerince Necip Fazıl Şehir Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Bu arada, olaylar sırasında atılan taşlar, çevik kuvvet ekibini taşıyan midibüsün yanı sıra çadır kentteki bazı görevlilerin park halindeki araçlarına da zarar verdi. Olayların büyüme ihtimaline karşı izinli polisler göreve çağrıldı. Bir süre devam eden gerginliğin ardından protestocu grup dağıldı.

 

Emniyet Müdürü Olay Yerine Geldi

 

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Âşık, çadır kente gelerek Suriyeli sığınmacılarla görüştü. Âşık’ın etrafından toplanan Suriyeliler, tercüman aracılığıyla sorunlarını anlatmaya çalıştı. Çadır kentin girişinde Suriyelilere hitap eden Âşık, ”Sorunlarınızı tek-tek not aldım. Ayrıca çadır kentteki mahalle muhtarlarıyla biraz sonra toplantı yapacağız. Lütfen sakin olun” dedi.

Çadır kentin girişinde bekleyen Suriyeliler, olayların yatışmasından sonra çadırlarına gitti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı