DÜNYAHABERLERSuriye

Suriyeli taraflar diyalog çerçevesi belirlemeliler

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi; uluslar arası toplumun Suriye’deki krize dışarıdan herhangi bir çözüm dayatmamaları gereğinin altını çizerken bunun durumları daha da karmaşık hale getirebileceğini ifade etti.

İsviçre’nin Montrö Kentinde düzenlenen Cenevre II Konferansının açılış oturumu ardından düzenlediği basın toplantısında yaptığı ve Çin haber ajansı Xinhua’nın aktardığı açıklamalarında Wang; Suriye’deki tüm tarafları diyaloga temel bir çerçeve belirlemelerine çağırdı.

Wang şiddete son verme, tutuklu ve kaçırılan vatandaşların serbest bırakılmaları yanı sıra insani yardımlaşma gibi üstüne anlaşılan konularda hızlı davranılması gerektiğini ifade ederken, ilk başta kolay davaların çözülmesi, ardından da zor ve karçaşık konuların çözülmesine çaba harcama önemini belirtti.

Suriyeliler arasında diyalogun başlatılması gerektiğini belirten Wang; bu diyalogun açık, dürüst ve hararetli olacağı itibarıyla tüm tarafların sabır ve karşılıklı güven özelliklerine tutunmaları gereğini ifade etti. Wang; Çin’in iki taraf açısından kabul görecek bir çözüm sağlanıncaya dek Suriyeliler arasında diyalogu destekleyeceğini ve başarılı olması için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Cenevre II Konferansını izleyecek belirli bir mekanizmanın olması gerektiğini belirten Wang; tüm Suriyelilerin yer alacağı diyalog için uluslar arası toplumu yapıcı ve olumlu çabalarda bulunmaya çağırdı. Çin Dışişleri bakanı Wang; Cenevre II Konferansının açılış oturumu ardından Suriye Arap Cumhuriyetinin resmi heyeti ile bir oturum düzenlemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı