DÜNYASuriye

Suriyeli yetkililerin geleceği konusunda sadece Suriyeliler karar verir

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran’ın her zaman, terör örgüt IŞİD’le mücadelede öncü olduğunu kaydetti.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün Tunuslu gazetecilerin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, IŞİD’le gerçek mücadele için siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bölgede IŞİD ve terörizmle mücadeleye engel olan çifte standardın bir kenara bırakılmasının IŞİD’le mücadeleye katkı sağlayabileceğini kaydeden Zarif, bir ülke IŞİD’le mücadele ederken, diğer bir ülkenin bu terör örgütüne yardım etmemesi gerektiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı, İslam ve Arap dünyasındaki sorunların diyalog, itidal ve siyasi süreçle bertaraf edilebileceğini, yabancı ülkelerin müdahalelerini durdurması ve bu sürece katkı sağlamaları gerektiğini ifade ederek, Tahran’ın Tunus başta olmak üzere diğer ülkelerle bu diyalog görüşmelerine katkı sağlamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Zarif sözlerinin devamında, İran’ın nükleer konusunun çözüme kavuşmasını, bütün İslam dünyası ve bölge için yeni bir fırsat ve zafer olarak niteledi, İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin hiçbir komşu ve Müslüman ülke için tehdit sayılmadığını vurguladı.

Suriye ve Yemen gelişmelerine de işaret eden Zarif, bu iki ülkedeki sorunların çözümü için halkları tarafından kabul edilebilen ilkeler çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini, bunun dış müdahaleden uzak durulması, radikalizmle mücadele, kanun ve halkın görüşüne saygı gösterilmesini içerdiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı, Suriyeli yetkililerin geleceği konusunda sadece Suriyelilerin karar verme hakkına sahip olduğunu belirterek, Yemen konusunda Tahran’ın baştan beri, bu ülkeye yönelik saldırıların durması, kapsamlı görüşmelerin yapılması ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına vurgu yaptığını ve bu bağlamda elinden gelen yardımı yapacağını vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı yeni bölge turu kapsamında, dün Tunus’a gitti. Bugün Tunus temaslarını bitiren Zarif, Cezayir’e geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı