DÜNYASon DakikaSuriye

Suriye’nin BM temsilcisi muhaliflerin teklifini reddetti

Bugün (Pazartesi) Cenevre’de BM gözetimi altında başlayacak Suriyeliler arasında dolaylı diyalog görüşmelerinde Suriye’yi temsil edecek resmi heyet Suriye’nin BM’deki daimi temsilcisi Beşşar el Caferi başkanlığında Cenevre’ye ulaştı.

Bu arada Suriye’nin BM temsilcisi Beşar Caferi, muhaliflerin, ‘geçici siyasi intikal dönemi’ne hızlı bir şekilde geçilmesi yönünde teklifi reddetti.

Caferi, dün yaptığı açıklamada, ‘halihazırda ‘intikal dönemi’ diye bir ifadeyi kabul etmediklerini zira bundan önce öncelikli konuların ele alınması ve anlaşılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim düzenlediği basın konferansında Suriye heyetinin daha önce yaşanan hataların tekrarlanmasına izin vermeyeceğini ifade etmiş, görüşmelerin başlaması için belirlenen tarih ardından 24 saat içinde görüşmelerin başlamaması halinde Şam’a döneceğini belirtmişti.

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ise Suriyeliler arasında diyalog görüşmelerinin 14 Mart Pazartesi günü başlayacağını ifade etmiş, ilk görüşmeyi de Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti ile yapacağını açıklamıştı.

Hollanda’da Yurtsever Suriyeli Gurbetçiler Komitesi, Avrupa Suriye ile Dayanışma Cephesi ve Euro Rus Örgütü dün Hollanda’nın Lahey Kentinde teröre karşı mücadele eden Suriye halkı ve kahraman ordusuna destek eylemi düzenledi.

(Bu arada Suriyeli gurbetçilerin yanı sıra Avrupalı Suriye dostlarından geniş katılımın kaydedildiği eylemde; Suriye’de terörü destekleyen taraflar kınandı. Katılımcılar Suriye ve halkına karşı uygulanan ekonomik yaptırımların da kaldırılmasını talep etti. Avrupa halkının geniş kesiminin Suriye’de terörü destekleyen Avrupalı hükümetlerle görüş ayrılığında olduğunu ifade eden katılımcılar; Suriye’nin tamamında güvenlik ve istikrarın sağlanmasında Suriye ordusunun belirleyici rolünün altını çizdi.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı