DÜNYAMEDYA ANALİZSuriye

Suriye’nin mevcut durumu bölge için tehlikelidir

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Arap ve Afrika işler yardımcısı Suriye’ye teröristler ve onlara silah sevkiyatının durmadığı müddetçe, suirye halkının acılarının son bulacağından umutlu olmadığını belirtti.

Dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün BEA dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Enver Gargaş ile Abudabi’de yaptığı görüşmede, Suriye’de yaşanan durumun bölge ülkeleri için tehlikeli olduğunu belirtti.

Emir Abdullahiyan bölgede radikalizm ve aşiretçiliğin yayılması ile terörist grupların faaliyetlerinin yoğunlaşmasına işaretle, İran İslam Cumhuriyetinin tutumunu vurgularken, toplu işbirliği, komşu ülkelerle görüşmeler yapılmasının söz konusu tehditlere karşı etkin bir girişim olduğunu ifade etti.

Dışişleri bakan yardımcısı ayrıca İran ve BAE 2. yüksek ortak komisyonu toplantısının yaklaşmasına işaretle, söz konusu oturumun gelişmekte olan ikili ilişikler sürecine katkı sağlayacağını, İran’ın ise toplantıya güçlü katılım sergilemeye hazır olduğunu vurguladı.

Yapılan görüşmede BEA dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Enver Gargaş da ikili işbirliği sürecinin olumlu olduğunu belirterek, BAE’nin Abudabi’de yüksek ortak komisyonu toplantısının gerçekleşmesi için hazır olduğunun altını çizdi.

Gargaş ayrıca radikalizm, şiddet ve aşiretçiliğin tüm bölge ülkeleri için zararlı olduğuna işaretle, söz konusu tehditlere karşı tek yolun bölgesel işbirliği ve görüşmelerin gerçekleşmesi olduğunu ifade etti.

Suriye konusuna değinen BAE yetkilisi ayrıca Suriye krizinin askeri çözümü olmadığını, tek yolun tüm siyasi gruplar ve kanatların katılımı ile siyasi çözümün geçerli olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan Pazartesi günü Kuveyt’te temaslarda bulunmanın ardından BAE’ne geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı