HABERLERORTADOĞUSuriye

‘Suriye’ye Özel Harekat polisleri gönderiliyor’

Fırat Kalkanı Harekatı ile IŞİD’den temizlenen bölgelere Jandarma ve Özel Harekat ekiplerinin gönderileceği iddia edildi.
Sabah gazetesinin haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı sonrası bölgede sivilleşme sürecine katkı sunmak için İçişleri Bakanlığı çalışmalarını hızlandırdı.

‘Türkiye’nin eğittiği, Suriye’de asayişi sağlayacak yerel kolluk kuvvetlerinin sayısını artırmak ve düzenli bir teşkilat haline dönüştürmek için Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda, saha tecrübesi yüksek Jandarma ve polisler Suriye’ye gönderiliyor. Başbakanlığın talimatıyla 25 Kasım 2016’da oluşturulan Suriye Görev Gücü kapsamında, TSK ve ÖSO işbirliğiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ile IŞİD’den temizlenen bölgelere Türk kolluk kuvveti çıkarma yapacak. Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Terörle Mücadele polisinden oluşacak 4 bine yakın polis bu bölgede yeni dönüşümü sağlayacak. Sur ve Cizre’deki  operasyonlarda tecrübeli olan JÖH ve PÖH timleri sınır ötesinde meskun mahal eğitimi verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı