İNSAN HAKLARIİSLAM BÜYÜKLERİSuriye

Suudi Arabistan, Suriye’de Büyük Yenilgiyi Tadacak

Suriye’ye saldırı planlarının askıya alınması, saldırı için kesenin ağzını sonuna kadar açan Suudi Arabistan’a ağır bir darbe oldu.

İran’lı milletvekili Amerika’nın Suriye’ye saldırmamasının Suudi Arabistan için büyük bir yenilgi anlamına geldiğini söyledi.

İranlı üst düzey bir siyasetçi, Suriye’de muhalifleri destekleyen Suudi Arabistan’a sert sözlerle karşı çıktı ve ABD’nin Suriye’ye saldırı planını askıya almasının Suudi liderler için ağır bir darbe olduğunu söyledi.

İran Parlamentosunun Ulusal Güvenlik ve Yabancı Politikalar Komisyonu üyesi olan Kerim Kuddusî dün Fars Haber Ajansı’na verdiği demeçte “Suudi Arabistan, Amerika’nın Suriye’ye saldırmamasından dolayı Suriye’deki savaşında ciddi yenilgilere uğrayacak” dedi.

Kuddusî, Suudi Arabistan’ın Suriyeli muhaliflere gönderdiği yoğun yardımlara dikkat çekti ve Suriyeli muhaliflerin Riyad’dan yönetildiğini belirterek Suudi Arabistan ile Amerika arasındaki işbirliğine değindi veAmerika’nın birçok bölgede Suudi Arabistan ile ortak çalıştığını belirtti.

Washington ile Riyad’ın Katar konusunda da birlikte hareket ettiklerini anlatan Kuddusî, Suriye meselesinin tekrar Suudi Arabistan kontrolünde ilerlemesi için Katar veliahtını “emir” yapma yoluna gittiklerini söyledi. Nitekim emirin değişmesinden önce, Katar’ın Suriye muhalifeti üzerinde en etkili ülke olan Suudi Arabistan’dan rol çaldığı, daha etkin olmaya çalıştığı biliniyordu.

Kerim Kuddusî bu açıklamaları, Suudi istihbaratının şefi Bender bin Sultan’ın Amerikan yetkilileri Suriye’ye saldırıya ikna etme çabasında olduğuna dair bilgilerin basında yer almasından sonra yaptı.

Cuma günü Amerika’da ‘Şimdi Demokrasi’ adlı televizyon programına röportaj veren Wall Street Journal muhabiri Afam Entous, Prens Bender bin Sultan’ın Suriye’de tekfirci grupları desteklemek için CIA ile gizli bir çalışma yürüttüğü bilgisini vermişti.

İslam Times gazetesi de Bender bin Sultan’ın Suriye rejimini devirme çalışmaları kapsamında Paris ve Moskova’ya da sık sık ziyaretlerde bulunduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı