DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Suudi Arabistan Suriye’de yeni bir terör örgütü kurdu

Suriye’nin güneyinde, Suudi Arabistan’ın desteği ile “Güney Cephesi” adlı yeni bir silahlı grup oluşturulduğu bildirildi.

World Tribune, Suudi Arabistan’ın Suriye’nin güneyinin kontrol alınması amacıyla binlerce militandan oluşan “Güney Cephesi” adlı yeni bir grubu desteklediğini bildirdi.

Haberde, Güney Cephesi diye adlandırılan grubun cepheye 30 bin militan göndermek için hazırlık yaptığı bildirildi.

Grubun askeri teçhizatını Suudi Arabistan’ın desteği ile Ürdün’den temin ettiği, militanlara askeri eğitimi de Amerika’nın verdiği bildirildi.

Diplomatların Güney Cephesi’nin önemini küçümsediğini belirten World Tribune, diplomatların ABD tarafından eğitilen militanların son birkaç gün içerisinde Ürdün’den Suriye’ye iki defa girmek için girişimde bulunduğunu; ancak Suriye’den açılan karşı ateş sebebiyle geri çekilmek zorunda kaldıklarını söylediğini aktardı.

World Tribune açıklamada bulunan yerel bir diplomat, Güney Cephesi’nin kendi iradesini yerel militanlara dikte ettirebileceğini sandığını; ancak bunun bir hata olduğunu söyledi.

Güney Cephesi Sözcüsü İbrahim el-Cabavi de 55 milis gruptan oluşan bu gücün Ürdün’ün kuzey sınırından Şam’a doğru mevzilendiğini belirtti ve Güney Cephesi’nin Golan Tepelerinin İsrail yakınındaki kısımlarını kontrol ettiğini söyledi.

Güney Cephesi’nin geçtiğimiz şubat ayında kurulduğunun belirtildiği haberde Ürdün medyasının da son birkaç haftada Güney Cephesi’ne destek için yoğun bir propaganda başlattığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı