DÜNYASon DakikaYemen

Suudi Arabistan, yasak silahla, Yemen’i vuruyor

Uluslararası örgütlerin Suudi Arabistan’ı Yemen halkına karşı yasak silah kullandığı için uyarmasına rağmen, Suudi savaş uçakları, Yemen’in kuzeyindeki Sade eyaletinde muhtelif noktaları, uluslararası kurallara göre yasak silah sayılan misket bomba ile, bombaladı.
Suudi savaş uçakları, dün Yemen’in kuzeyinde yer alan Sade eyaletinin Sihar kentindeki yerleşim ve tarım alanlarını, misket bombayla bombalayarak, bölgede ağır hasarlara neden oldu.
Öte yandan Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan’ın liderliğindeki Arap koalisyonunun geçtiğimiz hafta, Sade eyaletini bombalarken yasak silah kullandığını raporunda açıkladı.
Yemen el-Mesire TV kanalı da Ekim ayının sonlarında, Suudi saldırganlarının Sihar’daki evler ve tarlaları misket bombayla vurduğunu açıklamıştı.
Öte yandan Sade eyaletinde onlarca kilometre karelik yerleşim ve tarım alanlarının mayın tarlasına dönüştüğü, uzman ekiplerin bu alanları mayından temizlemeye çalıştığı bildirildi.
Bu arada, Suudi bombardıman uçakları, Yemen’in batısındaki Hudeyde eyaletine bağlı Huha bölgesini bombaladı, saldırıda 5 Yemenli yaralandı.
Suudi uçakları, Yemen’in güneyindeki Eb eyaletinde de bir okulu hedef aldı, bu saldırıda birkaç Yemenli öldü ve yaralandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı