DÜNYAHABERLERSuriye

Suudi İstihbarat Başkanı Bender Bin Sultan Görevden Alındı

Suudi Arabistan’ın bir süredir gündeminde olan istihbarat teşkilatı başkanı Bender Bin Sultan görevden alınması söylentileri ardından, dün Suudi kralı yayınladığı emirle Bender Bin Sultan’ı resmen bu görevden aldı.

Reuters haber ajansının Suudi Arabistan resmi haber ajansına dayandırdığı bilgiye göre, İstihbarat Teşkilatı başkanı Prens Bender bin Sultan kraliyet kararnamesiyle görevden alınarak yerine yardımcısı tuğgeneral Yusuf Bin Ali el’İdrisi getirildi.

Kraliyet kararnamesi Bender’in bir diğer görevi olan Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği’ne devam edip etmeyeceğine dair ise bilgi içermiyor. Aynı zamanda eski Washington Büyükelçisi olan Prens Bender bin Sultan birkaç aydan beri sağlık sorunları sebebiyle yurtdışındaydı.

Bender, Suudi Arabistan’ın Suriye politikasında önemli roller üstleniyordu. Temmuz 2012’de bu göreve gelen Bender’e Riyad yönetimi tarafından Esad yönetimine karşı silahlı terör örgütlerine yardım etme görevi verilmişti. Bender Bin Sultan ayrıca Lübnan ve bölgedeki tekfircilerin  silahlı eylemlerini  yaygınlaştırmasında oynadığı rolle de bilinmekteydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı