DÜNYA

Suudi Prens Afrikalı hacıları suçladı

Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halit El Faysal, izdihamdan dolayı Afrika ülkelerinden gelen hacıları suçladı.

Hac faciasında hayatını kaybettiği belirlenenlerin sayısı 717’ye çıkarken, 805 kişinin de yaralandığı bildirildi. İzdihamın, hacı adaylarının 204 ve 223’üncü caddelerin kesiştiği yerde karşı karşıya kalmalarından kaynaklandığı belirtiliyor.

Hacı adayları şeytan taşlamak için sütunların bulunduğu beş katlı binayı çevreleyen “Jamarrat Köprüsü” olarak bilinen bölüme yürürken sıkışma, sütunlara doğru yürüyen hacıların sayısında ani bir artış meydana geldi. Karşılaşma hacılar arasında bir izdiham, sonrasında da büyük sayıda hacı adayının ezilmesiyle sonuçlandı.

Suudi Arabistan sivil savunma yönetiminin açıklamasına göre, ölenler arasında Nijerliler, Pakistanlılar ve İranlılar bulunuyor.

En az 48 İranlı’nın ölenler arasında bulunduğu belirtildi. Suudi, El Arabiya Televizyonu’na göre Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halit El Faysal izhidamdan bazı Afrika ülkelerinden gelmiş hacıları sorumlu tuttu. Ancak İran Hac organizasyonu yöneticisi Said Ohadi İran Haber Ajansı IRNA’ya özetle, “Şeytan sütunlarına giden iki kat izah edilemeyecek bir şekilde Suudi yetkililerce kapatılmıştı, bu da hacıların yığılmasına neden oldu” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı