DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Suudiler, Suriye ,Lübnan Ve Irak Olaylarının Sebebini Açıkladılar.Türkiye’deki Suriye Düşmanları Suudilerin mi Emrinde

Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Bender bin Sultan, Lübnan İslami Direniş Hareketi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’a gizli bir mektup gönderdi. Mektupta Arabistan’ın Suriye, Hizbullah ve İran dosyalarını kapatmaya hazır olduğu, ancak bunun karşılığında Irak   hükümetinin Suudilere  teslim edilmesi gerektiği belirtildi. İsteklerinin karşılanmaması halinde ise Suriye’ye gönderilecek silahlı grupların sayısının arttırılacağı ve Lübnan’daki iç karışıklıklar için daha çok çaba sarf edileceği ifade edildi.

 Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Genel Sekreterliği görevini yürüten Prens Bender bin Sultan’ın, geçtiğimiz haftalarda Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’a gizli bir mektup gönderdiği Lübnan medyasında çıkmıştı. Gizli içerikli mektupta Irak’ta hakim olan hükümetin  devredilmesi halinde Suriye ve Lübnan olaylarının durulacağı belirtilmişti.

Lübnan basınında çıkan haberlere göre mektupta şunlara yer verildi: Suudi Arabistan’ın isteklerinin karşılanmaması halinde Suriye’ye gönderilecek silahlı grupların sayısının arttırılacağı, Lübnan’daki iç karışıklıklar için daha çok çaba sarf edileceği, Irak’ta Nuri el Maliki hükümetine karşı muhalefette bulunan  Teröristlerin destekleneceği, İran güvenliğini tehlikeye sokacak Huzistan bölgesindeki ayrılıkçı Arapların destekleneceği ve İran’ın Güney Doğusundaki Beluçlu teröristlerin tahrik edileceği belirtildi. (Bunların tamamı şu anda Amerika, İsrail, Suudi Arabistan ve bölge ülkeleri tarafından yapılmaktadır.)

Bender bin Sultan’ın mektubunun ardından “alkhabarpress” haber sitesi Bender Bin Sultan’ın Suriye’ye askeri saldırı ihtimalinin sona ermesine çok sinirlendiği bundan dolayı İran ve Hizbullah’a ve özellikle Beyrut’un güneyindeki Dahiye bölgesi sakinlerine karşı intikam alma tehdidinde bulunduğunu yazdı. 

Bender bin Sultan’a göre İran diplomasisi ve Lübnan Hizbullah hareketinden korkan Amerika ve müttefikleri Suriye’ye karşı savaşa girmekten vazgeçti. Rusya’da bu doğrultuda diplomasi görevini başarıyla yürüttü. Dolayısıyla Bender bin Sultan olabilecek her yolla intikam almayı düşünmekte.

Web sitesinin haberine göre Bender bin Sultan, Amerika’nın Suriye’ye saldıracağından emindi. Bundan dolayı Suudi Arabistan ordusuna her ihtimale karşı hazırlıklı olmaları yönünde talimat vermişti. Ancak Rusya’nın kimyasal silahları teslim etme önerisi bu saldırıyı önledi. Bender bin Sultan beklemediği bu durum karşısında Rusya’ya hakaretler ederek İran ve Hizbullah’ı tehdit etti.

Bender bin Sultan’ın Amerika’nın geri adım atmasından sonra yaptığı açıklamada Ben bu durum karşısında sessiz kalmayacağım. Ben, İran’ın güçlenmesi için Beşşar Esad’ın kalmasına göz yummayacağım. Ben, İran, Hizbullah ve Suriye’ye gerekli cevabı vereceğim.dedi
benderbinsultan

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı