DÜNYA

Suudiler Tekrar İsrail’e Gitmeye Hazırlanıyor

Suud rejiminin eski istihbarat yetkililerinde Enur Eşgi Tel Aviv’e yeni bir ziyaret gerçekleştireceğini belirterek kimsenin bu ziyaret için kendisine herhangi bir görev vermediğini açıkladı.

Riyad ve Tel Aviv ilişkilerinin mühendisi olarak bilinen eski istihbarat yetkilisi Enur Eşgi Amerika gazetelerine verdiği demeçte Suud rejiminin İsrail ile yakın ilişkiler kurmak istediğini belirterek “ Bu ilişkinin artık açıkça ortaya konmasını istiyoruz ve bu anlamda Tel Aviv’e tekrar yeni bir ziyaret gerçekleştirmek için hazırlık yapmaktayız” ifadelerini kullandı.

“İsrail’in bu ziyarete olan ilgisi aynı zamanda Tel Aviv’in karşı karşıya olduğu sorunların çözümü ve inzivadan çıkarak tekrar Batı Asya’da hakim olmak isteyişinin bir göstergesidir” diyen Enur Eşgi Siyonist İsrail rejimi ile tarihi ilişkilere sahip olduklarını belirtti.

Enur Eşgi gerçekleştirmek üzere olduğu Tel Aviv ziyaretinde ülkesinin temsil etmediğine işaret ederek “ Ben Suudi Arabistan’ın istihbaratında ve konsolosluklarında görev aldım. Ancak 18 yılın ardından görevimi bıraktım. Bu süre içerisinde ülkemin siyaseti ile alakalı bir çok konuya hakim oldum. Ve gerçekleştireceğim İsrail ziyaretim ise kendi deneyim ve tecrübelerim ile alakalıdır” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın Dışişlerinde görev yapan ve ismini vermek istemeyen Suudi bir yetkili ise Suud rejiminin gözetimi dışında yapılan bu ziyaretler hakkında “ Bazı Sudiler Filistin topraklarında gerçekleştirdikleri ticaretler ve çıkarları nedeniyle doğrudan İsrail ile temas kurmaktalar” açıklamasını yaptı.

Siyonist İsrail’e ait gazeteler Enur Eşgi’nin ilk ziyaretinde İsrail Savaş Bakanı, Dışişleri Bakanlığı ve 4 meclis temsilcisi ile görüşme gerçekleştirdiğini belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı