DÜNYAİran

Talal Atrissi: Arabistan’ın Girişimlerine Karşı İran Lübnana Yardıma Hazır

Lübnanlı siyasi uzman Talal Atrissi, İran Haber Ajansı muhabirine verdiği demeçte, Lübnan’a baskı yapmanın tek kaybedeninin Suudi Arabistan’ın olacağına vurgu yaptı.

Arabistan ve Fars körfezine komşu bazı ülkelerin Lübnan direnişine karşı girişimde bulunmalarının asıl sebebinin Suudilerin çeşitli bölgesel konulardaki başarısızlığı olduğunu söyledi ve şöyle ekledi: Onlar Yemen’de hiçbir kazanım elde edemediler ve Suriye’de de ateşkese karşıdırlar. Suudiler, İran ve Lübnan Hizbullah’ını başarısızlıklarını sorumlusu biliyorlar. Bu nedenle de İran ve Hizbullah’a baskı yaparak intikam almaya çalışıyorlar.

Arabistan’ın İran ve Hizbullah’a baskı yapma çabaları

Talal Atrissi şöyle devam etti: Arabistan, İran İslam Cumhuriyeti ile irtibatını keserek ve Lübnan’daki olayların sorumluluğunu Hizbullah’a yükleyip onu halk ve hükümet ile karşı karşıya getirerek bu ikisine baskı yapmaya çalışıyor. Arabistan’ın son girişimlerinin sebebi de budur. Ancak bu bunun sonuçsuz kalacağını ve faydasız olduğunu vurgulamak gerekir.

Bu tür girişimlerden Arabistan’ın zarar göreceğine vurgu yapan siyasi konular uzmanı şöyle ekledi: Lübnan’daki olaylardan Arabistan ve müttefiklerinin zararlı çıkacağı kesindir. Hizbullah ve İran İslam Cumhuriyetine herhangi bir zarar ulaşmayacaktır. Çünkü baskı hükümete yapılmaktadır ve hükümetin şu anki başkanı ise Arabistan’ın asıl müttefiki olan el-Mustakbel akımının üyesidir.

Talal Atrissi, Arabistan’ın bu ülkeye karşı girişimlerine Lübnan halkının ve akillerinin tepkileri hususunda da şunları söyledi: Lübnan halkının ve siyasilerinin genel görüşü bu tür mantıksız baskıların sultası altına girmeme yönündedir ve onları kabul etmeyeceklerdir.

Sözlerinin sonunda İran’ın Lübnan Ordusu’na yaptığı silah yardımlarına değinen Lübnanlı siyasi konular uzmanı şöyle dedi: 14 Mart akımı ve hükümet başkanı Arabistan tarafından baskı gördüğünden dolayı kesinlikle İran İslam Cumhuriyetinin hiçbir şart koşmaksızın yaptığı yardımları kabul etmeyecektir. Ancak bana göre bu grupların muhalefetine rağmen bu mesele yeniden gündeme alınmalıdır. Böyle herkes de bilsin ki İran hiçbir beklentisi olmaksızın Lübnan’a askeri yardımları göndermeye hazırdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı