DÜNYAİNSAN HAKLARI

Tayland’da seçimler bir yıldan önce yapılamayacak

Tayland’da cunta yönetiminin lideri General Prayut Çan-oça, önce barış ve reformların tesis edilmesi gerektiğini, bu nedenle seçimlerin bir yıldan önce yapılamayacağını söyledi.

Tayland’da cunta yönetiminin lideri General Prayut Çan-oça, 22 Mayıs’daki darbenin ardından ilk kez doğrudan kamuya hitaben yaptığı konuşmada, ordunun yönetimi ele almasına karşı direniş gösterilmesine veya gösteriler düzenlenmesine karşı uyararak, bunların, Tayland halkının tekrar “mutlu” olma sürecini yavaşlatacağını bildirdi.

Derinden ayrılık yaşanan ülkede uzlaşmayı sağlamanın en az iki ya da üç ay alacağını ifade eden Prayut Çan-oça, yeni anayasayı yazmanın ve geçici bir hükümet kurmanın da yaklaşık bir yıl süreceğini belirtti.

Cunta lideri, ancak tüm bu aşamalardan sonra seçimlerin yapılabileceğini dile getirerek, “Bize, sorunları çözmemiz için zaman tanıyın. Daha sonra askerler, Tayland’a uzaktan bakmak için geri çekilecek” diye konuştu.

Prayut Çan-oça, cunta yönetiminin, ülke idaresinde finansal istikrar ve şeffaflığa önem vereceğini de sözlerine ekledi.

Tayland’da ordu, ülkede 7 ay süren siyasi tıkanıklığın ve 28 kişinin öldüğü protesto gösterilerinin üzerine 22 Mayıs’ta yönetime el koymuştu. General Prayut Çan-oça, kendisini başbakan ilan etmiş, Senato fesh edilmişti.

Cunta lideri, pazartesi günü ülkeyi yönetmek için Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’in resmi onayını da alm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı