DÜNYAHABERLERMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Teröre Komutanlık yapan Vekil

Hizbullah’ı Suriye’de savaşmakla suçlayan 14 Mart cephesinin önde gelen milletvekilinin Suriyeli muhaliflerle olan ilişkisi gün yüzüne çıktı.

Hizbullah’ın kanalı el-Menar bu haberi “Lübnan eski başbakanı Saad Hariri liderliğindeki El-Müstakbel Partisi milletvekili Ukab Sakr’ın Suriye’deki “hayırsever” çalışmalarından birisi daha deşifre oldu!” şeklinde aktardı.

Suriye’den kaçan insanlar için yorgan ve süt tedarik ettiğini ileri süren Lübnanlı milletvekili Ukab Sakr’ın Özgür Suriye Ordusu adıyla bilinen ve dış mihraklar tarafından desteklendiği artık bir sır olmayan örgütün perde arkasındaki komutanlarından biri olduğu ortaya çıktı.

Sakr’ın gerçek yüzü ÖSO komutanlarından Riyad el-Esad tarafından açıklandı. Esad’ın açıklamalarına göre; Ukab Sakr, Suriye hükümetiyle savaşan ve dış güçler tarafından desteklenen muhaliflerin sahadaki operasyonlarının bizzat planlayıcısı konumunda.

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan el-Esad, ÖSO içerisinde yaşanan anlaşmazlıkların bir çoğundan Ukab Sakr’ı sorumlu tutarak; El-Müstakbel grubu üyeleri ÖSO’nun operasyon birimine başkan olarak atandıklarından bu yana, Ordu içerisinde bir takım “ayrılıkların” yaşandığını belirtti.

El-Esad ayrıca ÖSO sözcüsü Luay el-Miktad’ı da “serseri” olarak nitelendirdi ve onun Sakr hesabına çalıştığını ifade etti.

Riyad El-Esad’ın açıklamaları Müstakbel partisinin Suriye’deki krizde rol oynamadığı yönündeki iddiaların aksini ortaya koyuyor. Müstakbel partisi, Suriye’de süregelen krizde yalnızca dahli olmadığını savunmakla kalmıyor aynı zamanda, Hizbullah’ı bu savaşta aktif bir taraf olmakla suçlayarak Hizbullah’ın başka ülkelerin iç meselelerine “müdahil” olduğunu ileri sürerek bu durumu kınıyordu.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah ise tekraren yapmış olduğu açıklamada, parti üyelerinin Suriye’den başlayarak taraflarını hedef olan komplolara karşı direnişi savunduğunu dile getirmiş ve bu savaşa en son giren taraf olduklarını ifade ederek “biz açık bir şekilde bu savaşta olduğumuzu ilan ediyoruz” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı