DÜNYAORTADOĞUSuriye

Teröristlerin Kuzey Halep’e saldırıları püskürtüldü

Suriye güçleri, en-Nusra terör örgütü güçlerinin Halep’in kuzeyine yönelik saldırılarını geri püskürterek teröristlere ağır darbe indirdiler.

Rusya el-Yevm televizyonu Suriye’nin resmi haber ajansı Sana’ya dayanarak verdiği haberde, askeri kaynaklara atfen ‘ordunun Kastillo yolunda isyancıları püskürttüğünü ve kaçmaya çalışan, terör örgütlerini hedef aldıklarını’ duyurdu. ÖSO’ya yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise çatışmaların dün gece yarısı Halep’in kuzeybatısında alevlendiğini açıkladı.

Suriye’deki çatışmalarda büyük bir önem taşıyan Halep kentinin merkezi ordunun elinde bulunurken, kenar mahalleleri ise terör örgütlerin elinde bulunuyor.

Ordunun kentin tamamını ele geçirmesi durumunda 1 milyondan fazla Suriyeli mülteci, kentleri olan Halep’e tekrar dönecek. Suriye’de ticaretin başkenti olarak anılan Halep’te savaştan önce 5 milyon insan yaşıyordu.

Suriye ordusu, Halep kentinin tamamını aralarında El Nusra, Ahrar’uş Şam’ın da olduğu terör örgütlerinden temizlemek amacıyla 3 gündür binlerce askerin katılımıyla operasyon düzenliyor. Ordu yolun büyük bir kısmını ele geçirmeyi başardı.

Bölgede şiddetli çatışmalar devam ederken, ordu bölgede terör örgütlerinin yerlerini sürekli bombalıyor.

Ordunun sürekli bombardımanda bulunması nedeniyle teröristlerin yolu kullanamaz hale geldi. Böylece cihatçıların Halep’e giriş ve çıkışları fiilen kapatılmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı