DÜNYAHABERLER

Tillerson:Kuzey Kore’ye baskı yapmayı sürdüreceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) hakkında bir açıklamada bulundu.

Tillerson, “ABD, Kuzey Kore’yi nükleer programını terk edene dek baskı altında tutmayı sürdürecek” dedi.

ABD ve Kanada dün  Kanada’nın Vancouver kentinde, Kuzey Kore’ye nükleer silah programını sona erdirmesi için baskı yapmaya odaklanan bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Kuzey Kore üzerindeki yaptırımların nasıl daha iyi uygulanacağı ve bu ülkenin BM’nin getirdiği yaptırımları ihlal etmesinin nasıl engelleneceği konularını ele almak üzere 20 civarında ülkeden yetkilileri bir araya getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore’yi müzakere masasına çekebilmek için yaptırımlarla uygulanan baskının sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Tillerson, Kuzey Kore’nin müttefikler arasındaki dayanışmayı bozmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi ve Kuzey Kore’nin nükleer silah programını terk etmesi karşılığında Amerika ve Güney Kore’nin bölgedeki askeri tatbikatlarını sona erdirmesi yönündeki

Bu arada Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono da dünyanın Kuzey Kore’nin gelecek ay yapılacak Kış Olimpiyatları öncesinde Güney Kore’yle görüşmeye başlamayı kabul etmesinden dolayı aldanmaması gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Başkan Donald Trump dün  bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çin resmi medyasına göre Xi Jinping, Başkan Trump’a Kuzey Kore konusunda gerilimin azalması yönünde kazanılan ivmenin korunması gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Vancouver’de yapılan toplantıdan ayrı olarak BM yaptırımlarının tam olarak uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Kuzey Kore, Amerika’yı bölgede  çatışma ve kriz çıkarmaya ve bölgeye müdahale etmekle suçlarken Amerika’nın baskılarına teslim olmayacağını bildiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı