HABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

TRT’nin, Muhaliflerin Kimyasal Yalanına Sarılmasının Nedeni Belli Oldu “Suriye’nin İşgaline Zemin Hazırlamak”

TRT’deki Yanlış çeviri skandalı Aslında bir niyetin dışa vurulması olarak değerlendirildi
TRT’nin son dakika olarak duyurduğu Suriye’ye müdahale haberi yanlış çıktı. Kısa sürede yayılan ve Le Figaro’ya dayandırılan haberin, TRT tarafından yanlış çevirildiği anlaşıldı.
TRT’nin televizyondan altyazıyla ve ‘son dakika’ ibaresiyle duyurduğu bir haber kısa sürede geniş yankı uyandırdı. Habere göre, Fransa Suriye’ye yönelik bir askeri müdahaleyi başlatmıştı.
Ancak TRT’nin haberini dayandırdığı Le Figaro’da yazılanlar, böyle bir sonuca ulaşmayı imkansız kılıyordu. TRT Le Figaro’nun haberini yanlış çevirmiş ve bir habercilik skandalına daha imza atmıştı. Üstelik TRT’nin duyurduğu haber, başka basın organları tarafından da haberleştirildi.
Le Figaro’nun haberinde ise, ABD, Ürdün ve İsrail tarafından eğitilen yaklaşık 300 kişilik Özgür Suriye Ordusu militanlarının Ağustos ortasından bu yana Şam’a yönelik bir saldırıyı başlatmış oldukları yazıyordu. TRT ise aylardır planlanan ve kamuoyunca da bilinen bu gelişmeyi, Suriye’ye yönelik bir askeri operasyonun başladığı biçiminde çevirerek, yeni bir skandalın adresi oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı