DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Trump’ın Tehditlerine Rağmen BM’nin Kudüs Kararı Filistin’de Memnuniyetle Karşılandı

Filistinli gruplar, resmi ve sivil kuruluşları Birleşmiş Milletler’in Kudüs’ün statüsüyle ilgili kabul ettiği yasa tasarısını memnuniyetle karşıladılar.

Kararın kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri “BM’nin Amerika Başkanı Trump’ın kararını reddeden kararı Kudüs için bir zafer, Trump’ın haydutluğu için de bir hezimettir” dedi.

Hamas hareketi

Kararın kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Hamas “bu karar doğru yönde atılmış bir karar, Filistin halkı için bir zafer, Trump’ın aldığı karara bir darbe ve Filistin halkının Kudüs şehrindeki hakkını ikrardır” ifadesini kullandı.

Alınan kararın hayata geçirilmesini isteyen Hamas, karara olumlu oy veren ülkelere teşekkür etti.

Filistin Yönetimi

Karardan sonra açıklama yapan Filistin Yönetimi, BM’nin Kudüsle ilgili kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Filistin Yönetimi sözcüsü Nebil Ebu Redine yaptığı açıklamada “bu kararla uluslararası camia Filistin halkının hakkının yanında durduğunu, uluslararası camianın meşru kararlarına muhalefet konusunda yapılan şantaj ve baskıların kendisinin bu hakkı ifade etmesine mani olmayacağını ortaya koydu” dedi.

İslamî Cihad

Kararı değerlendiren İslamî Cihad Hareketi, BM’de yapılan oylamanın Filistin halkının direnişi için bir zafer, Amerika ve işgal rejimine atılmış bir tokat olduğunu belirtti.

İslamî Cihad Hareketi’nin iletişim birimi sorumlusu Davud Şihab yaptığı açıklamada, bu adımın işgalciyle mücadelede, Filistin topraklarını ve kutsallarını özgürleştirmedeki uzun soluklu yürüyüşte önemli bir adım olduğunu hatırlatarak, bu kararı işgalciyi yalnızlaştırma ve Amerika hegemonyasına karşı durmada iyi değerlendirmek gerektiğini ifade etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi

BM’nin aldığı karardan memnuniyet duyduklarını belirten Halk Cephesi, bunun Filistin halkı için bir zafer olduğunu ifade etti.

Filistin lehine oy kullanan ülkelere teşekkür eden Halk Cephesi, Filistin Yönetimi’ne çağrıda bulunarak, bu kararı fırsat bilerek içerdeki durumunu düzeltmesini ve işgal rejimiyle imzaladığı bütün antlaşmaları bozmasını istedi.

Direniş Komiteleri

Direniş Komiteleri ise yaptığı açıklamada BM’nin Trump’ın kararına karşı yaptığı oylamanın Filistin halkının hakkı için bir zafer olduğunu, bu halkın savunduğu davanın adil oluşunu bir kez daha vurguladığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı