DÜNYAHABERLER

Trump’tan Demokratlar’a tepki

ABD’de Trump, yönetiminin bütçe tasarısı, rakip Demokratların 800 bin göçmenin sınır dışı edilme ihtimalini ortadan kaldıran değişiklikler istemesi üzerine Senato’dan geçemedi.

Bu süreçte memurlara ve askerlere ücret ödenmeyecek. Kamu kuruluşları bazı görevlerini yapamayacak. ABD Başkan Yardımcısı Pence, askerlere “Görevinize odaklanın, maaşınızdan endişe etmeyin” dedi.
ABD’de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar bütçe konusunda anlaşamayınca hükümet kısmen kepenk kapattı. Birçok federal kurumun bazı hizmetlerini cuma günü itibariyle geçici olarak askıya almasına yol açan bütçe krizi, milyonlarca kamu çalışanının ücret almadan mesai yapmasına ya da zorunlu izne çıkarılmasına neden olacak. Kamu çalışanları gibi Amerikan ordu personeli de maaş alamayacak.

ABD Başkanı Trump, Demokrat Partililere tepki göstererek “Başkanlığımın birinci yıldönümü ve Demokratlar bana güzel bir hediye vermek istedi” diye tweet attı. Federal kamu kuruluşlarının faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan üçüncü geçici bütçenin süresi önceki gece Washington saatiyle 00.00’da doldu. Cumhuriyetçiler ile Demokratların dördüncü geçici bütçe tasarısını gece yarısından önce Kongre’den geçirememesi, federal hükümetin finansman yetersizliği nedeniyle geçici olarak ‘kepenk kapatmasına’ neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter mesajlarında uzlaşma sinyali vermedi. Trump, “Demokratlar, ordumuz ve güvenliğimizden çok yasadışı göçmenlerin durumundan endişeli. Kolayca bir anlaşma yapabilirlerdi ama bunun yerine Shutdown (kepenk kapatma) oynamaya karar verdiler” ifadelerini kullandı. Senato’da 51 Cumhuriyetçi Senatör olduğunu ve gerekli olan 60 sayısını yakalayamadıklarını ifade eden Trump, 2018’deki Senato seçimlerinde daha fazla Cumhuriyetçinin koltuk kazanması gerektiğini vurguladı.

Amerika’da benzeri bir sorun 2013 yılında da yaşanmış ve 16 gün kamu kuruluşları kapanmış hükümetsizlik yaşanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı