DÜNYAORTADOĞU

Trump’tan Erdoğana Aşağılayıcı Mektup

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Suriye’nin kuzeyindeki operasyon ile ilgili yazdığı mektubu dün yayınlamakla tehdit etmişti. Bu tehdidin ardından Fox New, Türkiye’ye müzakere için heyet gönderen Trump’ın Erdoğan’a diplomatik teamüllere tamamen aykırı ve saygısızlık ve hakaretle dolu mektubunu yayınladı. Erdoğan’ın Trump’ın mektubunu çöpe attığı bildirildi.

ABD ile Türkiye arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde Kürt militanlarına yönelik başlattığı operasyonun ardından patlak veren gerilimi tırmanıyor. Amerikan yetkilileri bir yandan Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekle tehdit ederken diğer yandan Ankara’ya müzakere için heyet gönderdi. ABD’nin gönderdiği heyet dün Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri görüştü. ABD Başkanı Trump, Erdoğan ile görüşmek için Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu da Türkiye’ye gönderdi.

Ancak Türkiye’ye heyet gönderen ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı’na son derece saygısızca ve diplomatik teamüllere aykırı bir mektup yazdı.

ABD başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Barış Pınarı Harekatı’nın ilk günü gönderdiği mektup Amerikan basınına sızdı. Trump, mektupta Erdoğan’a hitaben “aptal olma!” cümlesini bile kullandı.

 Trump, Erdoğan’a hitaben yazdığı 9 Ekim tarihli mektuba “Gel iyi bir anlaşma yapalım” sözleriyle başlıyor. “Sen binlerce kişiyi katletmekten sorumlu olmak istemezsin.” diyen Trump, kendisinin de Türk ekonomisini yerle bir etmekten sorumlu olmak istemediğini ancak bunu yapacağını söylüyor.

Mektubun devamında şu ifadeler yer alıyor:

“Sorunlarınızı çözmek için çok uğraştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. Muhteşem bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum sizinle müzakere yapmak istiyor ve hatta geçmişte hiç yapmadığı türden taviz verebileceğini söylüyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı