HABERLERDÜNYA

Trump’un Aptallık Seviyesi Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

ABD Başkanı Donald Trump dün Beyaz Saray’da düzenlenen koronavirüsle mücadele konulu basın toplantısında Covid-19 hastalarının bedenine dezenfektan enjekte edilmesini önerdi.

Trump bu sözleri ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın bilim ve teknoloji bölümü başkanı Bill Bryan’ın koronavirüsün güneş ışığında ya da ısı ve nem arttıkça daha hızlı yok olduğuna dair gözlemleri açıkladığı sunumunun ardından geldi.

Bryan “Virüs en hızlı güneş ışığında ölüyor” dedi. Trump ise bunun üzerine ışığın “bedenin içine” uygulanıp uygulanmayacağını merak ettiğini belirterek “Bedeni çok yüksek miktarda ultraviyole ye da çok güçlü bir ışığa maruz bırakmanın ya da vücuda dezenfektan enjekte edilmesinin yollarını aramayı” önerdi.

Trump “Dezenfektanın bir dakikada (virüsü) öldürdüğünü anlıyorum. Acaba vücuda zerk etmenin bir yolu var mı ya da bir tür temizlik yapmanın yolu?” diye konuştu.

Trump “akciğerlere çok yüksek miktarda dezenfektan enjekte etmeyi araştırmanın kendisine ilginç geldiğini” söyledi.

Bryan bu sözler üzerine yorum yapmadı.

Trump toplantıda hazır bulunan Beyaz Saray Koronavirüsle Mücadele koordinatörü Dr. Deborah Birx’e de dönerek yüksek ışığın koronavirüs tedavisi için kullanılmasına dair bir şey duyup duymadığını sordu. Dr. Birx “Tedavi için hayır” diye yanıt verdi ve bedenin virüsü yenmek için tepkisinin ateşin yükselmesi olduğunu söyledi.

Trump’ın sözlerine birçok bilim insanı ve sağlık uzmanı da tepki gösterdi.

‘Sorumsuzluk ve çok tehlikeli’

MSNBC’ye konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Vin Gupta “Herhangi bir temizlik ürününün vücuda enjekte edilmesini önermek sorumsuzluktur ve çok tehlikelidir” dedi. Dr. Gupta “Bu insanların kendilerini öldürmek için kullandıkları bir yöntemdir” diye konuştu.

ABD Başkanı Trump daha önce yaptığı bir açıklamada da hidroklorokinin koronavirüsü tedavi ettiğini öne sürmüştü. Trump’ın bu sözlerinin ardından Arizona’da bir çift koronavirüsten korunmak için kendi kendilerine klorokin fosfat tedavisi uyguladıktan sonra hastanelik olmuş, adam yaşamını yitirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı