DÜNYAİran

Tümgeneral Safevi: Bölge dışı güçlerin Fars Körfezi’ndeki askeri faaliyetlerini takip ediyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Polis Teşkilatı’nın veteranları anısına düzenlenen törende konuşan İman Seyyid Ali Hamanei’nin Askeri Başdanışmanı Tümgeneral Safevi, İran’ın savunma doktrinine bahsederek “Bizim en büyük ilkemiz sultayı kabul etmemektir” dedi.

Savunma stratejisinin ve etkin caydırıcılığın İran’ın savunma doktrininin ikinci ilkesi olduğunu belirten Tuğgeneral Safevi “İran İslam Cumhuriyeti bölge ve dünyada sürdürülebilir istikrar ve barıştan yanadır. Ayrıca İsrail dışında bölge ülkeleriyle işbirliğine açığız ve hiçbir ülke ile savaş istemiyoruz” diye vurguladı.

Tekfirci gruplarla mücadele etme ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmanın da İran’ın ilkeleri arasında olduğunu dile getiren Tuğgeneral Safevi “İran bölge dışı güçlerin Fars Körfezi’ndeki askeri faaliyetlerini yakından takip ediyor ve Amerika’nın savaş ve uçak gemisi ile askeri üslerin sayısını biliyor; bu da bizim caydırıcılık gücümüzün unsurlarındandır” diye ifade etti.

Amerika’nın İran’ın bölgenin güçlü ve istikrarlı bir ülke olduğunu bildiğine işaret eden Tuğgeneral Safevi “Amerika da İran karşısında gözle görülür bir şekilde geiye çekilmiştir” diye vurguladı.

Süper güçlerin İran’ın Batı Asya bölgesinde çözüm anahtarı, gelişmeleri etkileyen, enerji güvenliğini sağlayan ve bölgenin etkin bir gücü olduğunu bilmelerini gerektiğini söyleyen Tuğgeneral Safevi “Buna göre Batılılar da İran ile ekonomik ve siyasi ilişkiler içerisine girmeyi ve İran piyasasında aktifleşmeyi planlıyor” açıklamasında bulundu.

Tuğgeneral Safevi ayrıca İran’ın Amerika, Batılılar ve bazı Arap ülkelerinin ortaya çıkardığı teröristler karşısında Rusya ile koordine halinde hareket etmesini Batı Asya bölgesinin güvenlik ortamının değiştiğinin başka bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı