DÜNYA

Tunus cumhurbaşkanı işgal rejimi liderlerinin yargılanmalarını istedi

Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed El-Munsıf El-Merzuki, ülkesinin tüm mütevazi imkanlarını Filistin halkının hizmetine sunduğunu ve kendisini savaşın bir parçası olarak gördüğünü söyledi.

El-Merzuki, bugün (30 Eylül Salı) Tunus’ta düzenlenen “Filistin Davası’nın Hukuki ve Siyasi Süreçleri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Filistinlilerin sadece Filistin için savaşmadıklarını, bilakis uğruna kendilerinin de ölüme hazır olduğu değerler için savaştıklarını ifade etti.

Ülkesinin Filistin davasıyla ilgili üç yönelimi olduğunu belirten El-Merzuki, Filistinlilerin kararına saygı duyduklarını, birlik ve bütünlüklerini desteklediklerini, Filistinlilerin kararını desteklemek için tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Kendilerini Filistin davasının vasisi gibi gören bazı Arap rejimlerinin politikalarını reddettiklerini dile getiren El-Merzuki, Filistin halkının kararını bizzat kendisinin vereceğini ve kendilerinin de bu karara uyacaklarını belirtti.

İşgal rejimi liderlerinin son savaşta Gazze Şeridi’nde işledikleri suçlar nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanmaları gerektiğini ifade eden El-Merzuki, New York’a yaptığı son ziyaret sırasında görüştüğü Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’la Roma Sözleşmesi’nin imzalanması konusunu konuştuğunu ve Abbas’ın Filistin’in adım adım o noktaya doğru gittiğini söylediğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı