DÜNYAHABERLER

Tunus halkı geniş çaplı gösteri düzenlemeye hazırlanıyor

Tunus’ta iktidardaki Nahda hareketi, şiddetin sona erdirilmesi ve seçimle oluşturulan kurumların meşruiyetinin korunması amacıyla yarın geniş çaplı gösteri düzenlemeye hazırlanıyor

Nahda Hareketi liderlerinden Habib el-Levz, bir sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, hareketin ve hükümetin destekçilerine, Tunus Ulusal Kurucu Meclisi’nin meşruiyetini ve siyasi yeterliliğe sahip yeni bir hükümet kurulması önerisini destekleme amacıyla düzenlenecek gösterilere katılmaları çağrısında bulundu. Parti yetkililerinin de başkent Tunus’taki Burgiba Bulvarı’nda düzenlenecek yürüyüş için ülke genelinde taraflarını organize ettiği belirtilirken, gösterinin, Tunus tarihindeki en geniş katılımlı eylem olacağı ifade ediliyor.

Gösteride, devrime yönelik komploların başarısız olduğu mesajları verileceği, diğer yandan ‘Fransa’nın Tunus’un içişlerine müdahalesinin de’ kınanacağı ifade ediliyor.

Bu arada Tunus’taki Yahudi toplumunun lideri Başhaham Haim Bitan, Tunus’taki Yahudilerin güvenliğine ilişkin basında yer alan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Bitan yaptığı açıklamada, Tunus’ta Yahudi toplumuna yönelik bir ayrımcılık yapılmadığını belirterek, ülkede istikrarın ve güvenliğin sağlanması için Yahudi vatandaşlarını gözeten Tunus hükümetine destek verilmesi çağrısında bulundu Tunus’taki bazı Yahudi mezarlarına yönelik saldırıları da değerlendiren Bitan, aynı ”saygısızlığın” Müslüman mezarlıklarında da yapıldığını, meselenin medyada büyütüldüğünü ifade etti.

İsrail, Tunus’ta Yahudi toplumunu hedef alan şiddet eylemlerinin teşvik edildiği gerekçesiyle uluslararası topluma soruna müdahil olması çağrısında bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı