HABERLERORTADOĞUSon Dakika

Türk Televizyonun Kimyasal Saldırı Komplosunu Nasıl Hazırladıklarını İtiraf Etti

Türkiye rejimine tabi bir televizyon kanalının Suriye ordusuna iftira etme amacıyla ‘Beyaz Miğferliler’ adıyla bilinen terör oluşumunun Halep’in muhtelif bölgelerinde çekimi yapılan film ve fotoğrafların nasıl hazırlandığı itirafları daha önce ‘Beyaz Miğferliler’ saflarında faaliyet gösteren teröristlerin bizzat kendilerinden geldi.

Suriye televizyonunun dün akşam yayınladığı itiraflarında terörist Velid Hindi; ‘Beyaz Miğferliler Dostları’ adı altındaki terör gruplarında 3 yıldan fazla bir süre faaliyet gösterdiğini belirtti. Velid bu süre boyunca ‘Yerel Meclis’ adıyla bilinen ve ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen terör çetelere ait oluşumdan para aldığını ifade ederken, bu paraların Arap Körfez devletleri tarafından finanse edildiğini söyledi.

Terörist Velid; kendilerine kimyasal silah saldırısı yapılacağı haberinin verildiğini ve kimyasal maddelerden korunmaları için kendilerine özel kıyafetler verildiğini belirtti. Ardından Türkiye rejimine tabi bir televizyon kanalının sinema filmi çeker gibi görüntüler çektiğini vurgulayan Velid, bu görüntülerin Suriye ordusunu suçlama amacıyla kullanıldıklarını ifade etti. Görüntülerin İbrahim Hac ve Muhammed el Seyid adlarıyla bilinen kişiler tarafından çekildiğini kaydeden terörist Velid; birçok kez bu gibi görüntülerin hazırlanması çalışmalarına katıldığını itiraf etti.

Kimyasal Maddeleri Ben Taşıdım: İmad Abdüccevad adlı terörist ise Halep’te bulunan teröristlerin ellerinde kimyasal maddelerin bulunduğundan emin olduğunu, bu maddeleri bizzat kendisi taşıdığını söyledi. Terörist İmad terör örgütleri saflarında faaliyet gösterdiği sırada bu maddeleri kamufle ettiklerini ve kendisine bunların temizlik maddeleri olduğunu söyleyip Sükkeri Semtinden Amiriye Semtine aktarmasını talep ettiklerini ifade etti.

Bir defasında bu maddelerle yüklü 2 aracı boşaltıp üçüncüsünü boşaltırlarken kokunun kendilerini etkilediğini belirten terörist İmad; gerçekte ne olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını söyledi. Terörist İmad; 3 araba dolusu bu maddeleri bina girişine bırakmaları ardından kimyasal gaz maskeleri ve özel kıyafetler giyenlerin onları binanın içine alıp yerin altındaki depolara sakladıklarını gördüklerini belirtti. Ardından bu maddelerin saldırılarda kullanılan ve ‘cehennem topu’ adı verilen mutfak tüplerine doldurulduklarını da gözleriyle gördüklerini ifade eden terörist İmad; daha sonra bunu görenlerin tümünden silahların alındığını sözlerine ekledi.

Bu arada ordu birlikleri Halep Kentinin tamamını teröristlerden kurtarması ardından doğu bölgelerde yaptığı arama tarama operasyonlarında Suudi Arabistan malı olan büyük miktarda kimyasal madde ve bu maddelerin doldurulduğu boş kaplar ele geçirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı