DÜNYAİNSAN HAKLARI

Türkiye dışişleri bakanı: İsrail ile gelişmeler olumludur

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara olayı için İsrail ile yürütülen görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını belirtirken “Problemler önemli ölçüde aşıldı” dedi.

Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yapan Tanzanya Dışişleri Bakanı Bernard Membe ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu, Mavi Marmara saldırısı sonrası ilişkilerin kopma noktasına geldiği İsrail ile problemlerin ‘önemli ölçüde aşıldığı’nı söyledi.

Davutoğlu, “Ümit ederiz bu mesele bir an önce Türkiye’nin ilkesel tutumu çerçevesinde çözüme kavuşturulur. İlgili arkadaşlarımız görüşmeleri sürdürüyor. Gelişmelerin olumlu yönde olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

Davutoğlu, Tanzanya Dışişleri Bakanı Membe’nin Türkiye’ye resmi ziyaretini de ‘tarihi’ olarak niteledi.

Tanzanya ile ilişkilerin Türkiye’nin Afrika açılımı açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Davutoğlu, Afrika açılımı kapsamında ilk büyükelçiliğin de Tanzanya’da 2009′da açıldığını, iki ülke ticaret hacminin 69 milyon dolardan 183 milyon dolara çıktığını söyledi.

Membe de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine vurgu yaparken, 2009′da Tanzanya’da sadece bir Türk şirketi olduğunu, şimdi ise bu rakamın 37′ye çıktığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı