HABERLERORTADOĞU

Türkiye Hava Sahasını Ermenistan’a Yapılan Yardımlara Kapattı mı? Fransa Türk Hava Sahasını Kullanarak Ermenistana Yardım mı Yapıyor?

Azerbaycan ile Ermenistan’ın savaş hali başladığından bu yana Türkiye’de bazı çevrelerde bulanık suda balık avlana hevesi ile İran İslam Cumhuriyetini Türkiye ve Dünya kamuoyu nezdinde suçlu ilan etme derdine düşmüş durumdalar. İran Savaşın en başından beri Temkinli bir yaklaşım izlemekle birlikte en üst düzeyde açıklamalarıyla “Karabağ’ın bir islam toprağı” olduğu gerçeğini dile getirmiş, Tarafları konuyu müzakere yöntemiyle çözmeye davet etmiştir, bununla da yetinmeyen İran İslam Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de ifadesiyle Tüm Hava ve Kara yollarını Ermenistan için yapılan tüm transferlere kapatmıştır.

İran’ın tüm açıklama ve icraatlerine rağmen Türkiye’deki bazı çevreler İran’ın Ermenistana Yardım yaptığı yalanını uydurmuş ve hatta A haber kanalı spikeri canlı yayın esnasında Haydar Aliyev’e İranın Ermenistan’a yardım yaptığı yalanını gerçekmiş gibi anlatması üzerine beklemediği bir cevap ile İran’ın Tüm Kara ve Hava Yollarını Kapattığı gerçeğini Bizzat Aliyev’in Ağzından İlan edilmesini sağlamış, bu yayınla A haber kanalı nasıl bir siyasi tezgahın ve İftira Dümeninin bir argümanı olduğunu kendisi dünyaya duyurmuştur.

Türkiye Hava Sahasını Kapattı mı?

Türk kamuoyunda “İran Ermenistan’a Yardım ediyor” algısı oluşturulmaya çalışılırken Sosyal medyaya düşen ve bizzat Azeriler tarafından yayıldığı ifade edilen bir video gündeme bomba gibi düştü. Videoda Azeri kardeşlerimiz “Türkiye Ermenistan için Fransanın gönderdiği yardımlara hava sahasını ne zaman kapatacak” sorusunu soruyorlar.

Video’da kaynak olarak flightaware uluslar arası hava trafik durumunu belgeleyen sitede AFR1060 sefer sayılı Fransız Uçağının Türkiye Hava sahasını kullanarak Ermenistan’a ulaştığı ve aynı uçağın defalarca bu seferi düzenlediği bilgisi veriliyor.

flightaware sitesinde AFR1060 sefer sayılı uçak kontrol edildiğinde gerçekten de Türkiye Üzerinde geçerek Erivan’a ulaştığı görülmektedir.

Türkiye’nin Kendi hava sahasını kapatmamasını ve Ermenistana yardımların ulaşmasını sağlaması üzerine herhangi bir yayın yapılmazken, Hava ve Kara trafiğini Ermenistan için kapatan İran İslam Cumhuriyeti ile ilgili asılsız haberlerin yapılması acaba Siyonist bir tezgahın değilse neyin ifadesi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı