DÜNYAORTADOĞU

Türkiye, IŞİD’e bir mermi bile sıkmadı, sadece Başika’ya bağlı köyleri gelişigüzel bombaladı.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Medya Sorumlusu, “Türkiye kuvvetleri, IŞİD’e doğru bir mermi bile sıkmadılar ve sadece Başika’ya bağlı köyleri gelişigüzel bombaladılar.” ifadesinde bulundu.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Medya Sorumlusu, Türkiye’nin Başika’yı kurtarma operasyonlarında hiçbir rolü olmadığını belirterek şunları söyledi: “Pazartesi günü IŞİD teröristlerinden kurtarılan Başika’yı temizleme operasyonları başladı ve bu aşamada da bazı sınırlı direnişlerle karşılaşılıyor.

Irak Kürdistan Bölgesi Peşmerge kuvvetleri, pazartesi günü 10 günlük kuşatmanın ardından Musul’un kuzeyinde bulunan Başika şehrini IŞİD teröristlerinden kurtarmayı başardı. Türkiye ve Irak arasındaki en önemli karayollarından biri olan Başika etrafında Türkiye’nin askerlerini konuşlandırması, Ankara ve Bağdat arasında büyük tartışmalara neden olmuştu.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Medya Sorumlusu Gıyas Surçi konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Operasyon kuvvetleri şehre girdiler ve IŞİD’in siyah bayraklarını idari binalardan aşağı indirdiler ama yine de bazı küçük çaplı ve sınırlı direnişlerle karşılaşılmaktadır.

Başika şehrini üç büyük dağ kuşatıyor ve bu dağlar, IŞİD’in tünelleriyle dolu ve bu tünelleri temizleme operasyonları da bu gün başlayacaktır.”

Gıyas Surçi, Türkiye’nin bu operasyonlardaki rolü hakkında şu ifadelerde bulundu: “Türkiye’nin operasyonlar boyunca hiçbir rolü olmadı ve Türk kuvvetleri bölgedeki kamplarından dışarı çıkmadılar.”

Surçi aynı zamanda Türk yetkililerinin, IŞİD mevzilerinin Türk kuvvetleri tarafından bombardımana tutulduğu yönündeki iddialarıyla ilgili olarak, “Onlar, IŞİD’e doğru bir mermi bile sıkmadılar ve sadece Başika’ya bağlı köyleri gelişigüzel bombaladılar” ifadesinde bulundu.

Başika şehri Musul’un 20 kilometre kuzeydoğusundadır ve bugün akşam saatlerine kadar tamamen temizlenmesi beklenmektedir.

Irak Kürt askeri yetkililerinin ifadesine göre, Peşmerge kuvvetleri pazartesi günü sabah saatlerinde dört eksenden şehrin merkezine doğru ilerlemiş, IŞİD’in sınırlı direnişine rağmen bu ilerleyiş çok hızlı ve iyi bir şekilde devam etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı