İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Türkiye Suriye İle Savaşmak İçin Son Derece Kararlı Görünüyor;Bülent Arınç Gerekirse Tezkere Çıkarırız Dedi

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye’ye düzenlenecek olası bir askeri müdahale için tezkere çıkarabileceklerini ve Türkiye’nin operasyonda uluslararası koalisyon içinde yer alabileceğini söyledi.

Dün gece Habertürk TV’de konuşan Arınç, Suriye’ye karşı oluşturulabilecek koalisyonun 3-4 ülke olamayacağını belirterek, “20-25 ülkeli bir koalisyon olur. Bunun içerisinde Türkiye yine hem bir görev olarak hem de insani amaçlarla bu katliamın sona ermesi için bir müdahale içerisinde olur” dedi.

Bunun için TBMM’nin bir karar vermesi gerektiğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti: “Daha önce geçirilen tezkerelerde zaten bazı haklarımızı kullandık veya kullanmak üzereyiz. Bunun için de yeni bir tezkere gerekirse, gerekirse diyorum, elimizdeki mevcut imkanlara bakarız. Meclis’e geliriz… Gücümüz yeterse biz çıkarırız ve böyle bir koalisyon içerisinde yer alırız.”

“Elimizde bir tezkere var Suriye ile ilgili. Onun süresi zannediyorum dolmadı henüz. Onun içerisindeki yetkilerin kapsamında kalan bir husussa böyle bir şeye gerek duymayabiliriz.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Milliyet Gazetesi’nde dün yer alan açıklamasında, BM Güvenlik Konseyi’nden Suriye hakkında bir karar çıkmaz ve uluslararası(!) bir koalisyon oluşursa, Türkiye’nin bu koalisyona katılacağını bildirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı