DÜNYASon DakikaSuriye

Türkiye’den Azez’e en az 2 bin terörist geçti

Suriye’deki terörsit kaynaklar, Kürt halk güçlerinin ilerleyişiyle karşı karşıya kalan teröristlere yardıma giden en az 2 bin savaşçının askeri araç ve teçhizatlarıyla birlikte Halep vilayetindeki Azez’e gittiğini bildirdi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Bab el Selam (Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısının Suriye tarafındaki adı) sınır kapısını kontrol altında tutan Levant Cephesi’nden adını Ebu İssa olarak veren bir komutan, ”Hafif silahlar, havan topları, füzeler ve tanklarımızla geçişimize izin verildi” dedi.

Ebu İssa, geçişine izin verilenlerin Nusra cephesi ve diğer cihatçı grupların dışındaki ‘terörist gruplar’ olduğunu söyledi.

Suriye’deki savaştaki can kaybı ve insan hakları ihlallerini izleyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif kuruluş da Türkiye sınırından Azez’e yüzlerce savaşçının geçtiği haberlerini doğruladı.

Dün Suriye Demokratik Güçleri’nden bir sözcü BBC Türkçe’ye verdiği mülakatta Türkiye’den Azez’e teröristlerin geçtiğini öne sürmüştü.

Suriye ordusunun Halep’in kuzeyine doğru ilerleyişi nedeniyle Azez’in dış dünya ile tek bağlantısı Türkiye sınırı. Ordunun ilerleyişi aynı zamanda Halep’in teröristlerin elindeki bölgelerine kuzeyden ana ikmal hattını da kesmiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı