DÜNYAORTADOĞUSon DakikaSuriye

Türkiye’nin desteklediği ”Ilımlı muhalifler” Sivillere Karşı Zehirli Gaz Kullandılar

SANA  Haber ajansının bildirdiğine göre, Halep’te ABD, Türkiye ve daha başka devletler tarafından ‘ılımlı muhalifler’ adı altında desteklenip onları korumak için uluslar arası bir propaganda hamlesi başlatılan eli kanlı terör örgütleri Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarından Hamadaniye Semtini zehirli gaz içeren roketlerle hedef aldılar.

SANA muhabiri Halep Kentinin batı kenarlarında bulunan ve ABD’nin yanı sıra müttefikleri rejimlerin ‘mutedil muhalifler’ adını verdikleri teröristlerin bugün sabah saatlerinde kentin sivil yerleşim alanlarından Hamadaniye Semti ve Esad Banliyösünü zehirli gaz içeren roketlerle hedef aldıklarını belirtti. Muhabir gaddar kimyasal saldırısında 35’ten fazla kişinin isabet aldığını aktardı.

Kimyasal saldırı kurbanlarının kaldırıldıkları Üniversite Hastanesi ve Razi Hastanesine giden SANA muhabiri; kurbanların solunum zorluğu, kusma ve el ve ayaklarda uyuşma, istemsiz adale kasılmaları gibi sorunlar yaşadıklarına dikkat çekti. Muhabir iki hastanede sağlık ekiplerinin kurbanlara gereken tüm müdahaleleri yaptıklarını söyledi.

Suriye halkına düşman rejimlerin destek ve komutasında faaliyet gösteren terör örgütleri daha önce de Halep ve Şam kırsalının yanı sıra muhtelif bölgelerde birçok kez sivillere ve ordu birliklerine karşı kimyasal madde içerikli silahlar kullandı. Muhtelif medya ve istihbarat raporları ise terör örgütlerin bu kimyasal maddeleri temin etmelerinde Türkiye ve Al Suud rejimlerinin destek ve yardımı olduğunu kanıtlıyor.

Kaynak: sana.sy/tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı