HABERLER

Türkiye’nin Güvenliği İran’ın Güvenliğidir.

Önceki gün İran’ın İstanbul başkonsolosluğunda düzenlediği basın toplantısında iki ülke ilişkilerini değerlendiren Said Celili, İran Türkiye’nin güvenliğini kendi güvenliği olarak gördüğünü, İran ve Türkiye sınırları her zaman dostluk ve güvenlik sınırı olması gerektiğini kaydetti. Celili bu çerçevede bölgede güçlü bir güvenlik tertibatı oluşması gerektiğini ve düşmanlara bölgeyi güvensiz hale getirmelerine müsaade etmemek gerektiğini vurguladı.

Celili, Türkiye İslam dünyası için çok iyi bir kapasite olduğunu, Irak ve Suriye de son yıllarda Siyonist rejim İsrail’e karşı önemli bir kapasite oluşturduğunu, İran başta bu üç ülke olmak üzere bölge ülkeleri ile derin ve stratejik ilişkiler bulunduğunu ve tüm kapasitelerini bölge milletleri arasındaki dostluğu geliştirmek için kullandığını, dostluklar derinleştikçe bölge ülkelerinin güvenliği, gelişmesi ve gücü de gelişeceğini kaydetti.

Türk gazetecilerin Reyhanlı patlamaları ile ilgili sorularına cevap veren Celili, bu hadisenin hiç bir haklı gerekçesi olmadığını ve masum insanların katliamını, özellikle Türkiye’de kardeşlerimizi hedef alacak olursa kınadıklarını vurguladı.

Celili bölge ülkelerinin sınırları İran ve Türkiye sınırları olduğu gibi dostluk, güvenlik ve barış sınırları olması gerektiğini, bu bağlamda İran bölge ülkelerine yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı