DÜNYAIrakORTADOĞU

Türkiye’nin Musul Operasyonuna Katılmasına İzin Vermeyeceğiz

Irak Esaib-i Ehlil Hak Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Kays El-Huzali: “Musul bizim toprağımız ve namusumuzdur ve Erdoğan bir yabancıdır.”

Irak Esaib-i Ehlil Hak Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Kays El-Huzali dün Babil’de yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: Musul’u İŞİD’den kurtarma operasyonuna halk gönüllü birlikleri de katılacaktır.  Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk Birliklerinin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceğiz.  Ne Erdoğan ve ne de Nuceyfe grubunun, gönüllü birliklerin Musul operasyonuna katılmasını engellemeye gücü yetmez.  Gönüllü Halk Birlikleri daha önce El-Anbar ve Selahattin bölgesinde yaptıkları gibi Musul’da da parçalama planını engelleyeceklerdir. Gönüllü Halk Birlikleri Musul’da zafer kazanacak ve bu şehirde kalacaklardır. Bizler Musul’a gideceğiz ve Erdoğan ile Türk Birliklerinin Musul operasyonuna katılmalarına izin vermeyeceğiz çünkü Musul bizim toprağımız ve namusumuzdur ve Erdoğan bir yabancıdır.

Öte yandan Siyasi analistler,  Ankara’nın Haşdi Şabi Hareketinin Musul operasyonuna katılmasını istememesinin, bu ülkenin Irak’ın içişlerine karışması ve Suudilerin siyasetlerinden kaynaklandığını düşünmektedirler.  Analistlere göre, Türk hükumeti bu adımıyla Irak’ın içişlerine müdahale etmektedir ve bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Öte yandan bu siyaset Arabistan’ın fitneci siyasetleriyle aynı doğrultudadır.

IŞİD terör örgütü 10 Haziran 2014 sabahı Bağdat’a 400 km mesafedeki Irak’ın ikinci büyük şehri ve Neyneva bölgesinin merkezi olan Musul’a saldırarak şehri ele geçirmişti.

Musul operasyonun birçok kolu geçtiğimiz ay başladı ve bugüne kadar Iraklı güçler birçok bölgeyi ve köyü IŞİD terör örgütünden kurtardı ve operasyonlarda aralarında IŞİD liderlerinin de bulunduğu çok sayıda terörist öldürüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı